Пола века трајања Уметничке колоније „Милешева“ обележено је и изложбом скулптура под називом „Данас је јуче за сутра“, у галерији „Фабрика“ у Полмској. Овом изложбом је истакнут разлог због кога сама колонија има назив уметничка, а не само ликовна. Скулптура у парку код Дома културе „Светитељ Сава“ остаје једно од најзначајнијих дела

Поводом обележавања педесет година постојања Уметничке колоније „Милешева“, у петак је отворена трећа по реду изложба, а овог пута акценат је сављен на скулптуре. Мирко Малешић, уредник ликовног програма Дома културе, и Милан Цмиљановић, члан савета колоније, говорили су о значају скулптуре у раду саме уметничке колоније, као и о сталној поставци под отвореним небом, односно скулптурама у праку код Дома културе. Поставка ове изложбе налази се у просторијама некадашњег Дрвног комбината у Полимској улици, где је један део простора преуређен за потребе саме изложбе, а галерија је названа „Фабрика“.

„Када је деведесет и неке године Ђорђе Кадијевић позвао професора Миодрага Живковића у колонију, од тог момента колонија губи префикс сликарска и добија нови-уметничка. Скулптура која сад краси плато испред Дома културе представља зрно, клицу која је посејана и од тог момента број скулптура креће да се шири у нашем легату. Посебно када наш Пријепољац Горан Чпајак постаје селектор и уметнички директор колоније, можда још боље познајући тематику скулптуре, и позива еминентне уметнике, пробране, пажљиво одмерене, да дођу да узму учешће у колонији. Три изложбе смо за ових осам дана отворили, што за наше Пријепоље мислим да је право богатство и, да не кажем, рекорд. А да имамо мало већи простор било би и мало већих изложби, као и сталних поставки“ истакао је Мирко Малешић, уредник ликовног програма Дома културе.

Милан Цмиљановић, члан савета ове уметничке колоније, осврнуо се на значај скулптуре кроз историју стваралаштва саме колоније, а посебно дела „Светитељ Сава“ аутора Миодрага Живковића, које се налази у праку код Дома културе, а које остаје једно од најзначајнијих постигнућа колоније.

„Овај велики културни јубилеј који надраста локалне оквире заправо се не промовише са три изложбе, већ са четири. Имамо и четврту изложбу којом се Уметничка колонија „Милешева“ представља, а то је изложба скулптура под отвореним небом, стална поставка, односно парк скулптура Дома културе. Сулптура се дуго није примала у амбијенту сликарске Милешеве. Тај милешевски сликарски флуид спуштао се обалама Лима и Милешевке. Знамо да је у Црквеним Тоцима у 17. веку радила као претеча ове колоније сликарска школа иконописца Андрије Раичевића. И тек крајем прошлог века почела је и скулптура да се развија овде. Сама уметничка колонија је почела са радом 1974. године као сликарска колонија, па је потом имала назив ликовна, а онда је добила садашњи назив уметничка. Морам да напоменем да је за све ово што видимо овде у галеријском простору, а и око Дома културе, највише заслужан наш вајар светског гласа Горан Чпајак, актуелни уметничи директор саме колоније“ рекао је члан савета Милан Цмиљановић.

Овом изложбом, као и претходним, обележено је пола века трајања Уметничке колоније „Милешева“ са циљем промовисања саме колоније и надом за успешан наставак даљег стваралаштва, а истакнут је велики значај који ова колонија има за само Пријепоље.

В.К.

ОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите Ваш коментар
Молимо унесите Ваше име