Навршиле су се 32 године од трагичног злочина у Штрпцима, када су припадници Војске Републике Српске из воза на релацији Београд-Бар извели и касније убили 20 цивила. Године бола, наде и неизвесности нису донеле правду породицама жртава, али су оставиле неизбрисив траг у њиховим животима.
Као и сваке године, 27. фебруар је у Пријепољу обележен комеморативним скупом, на којем су се окупили чланови породица жртава, представници локалне самоуправе, политичких партија, невладиних организација и бројни грађани, како би одали почаст настрадалима.
За породице жртава је организован пријем у општини Пријепоље, затим је одржан комеморативни скуп у Шарампову, код спомен обележја које је 2009. године подигла општина Пријепоље у част жртвама страдалим у Штрпцима.

За породице деветоро убијених Пријепољаца који су кобног дана 1993. године отети у Штрпцима, а потом ликвидирани у близини Вишеградске бање, време није донело олакшање. Судски поступци су делимично расветлили злочин, пред судовима у региону правноснажно је осуђено десет особа, док се у Србији води поновљени процес. Ипак, налогодавци и главни организатори и даље нису изведени пред лице правде.
„Истина је испливала 2002. године, када су скинуте ознаке тајности са докумената Железнице, из којих се види ко су били организатори. На тим састанцима били су генерали, главни полицајци, свих девет директора Железнице. Злочин је био најављен месец дана раније и могао је бити спречен да то није био интерес виших инстанци“ каже Наил Кајевић, брат убијеног Нијазима Кајевића.
Породице жртава истичу да је највећи проблем то што се и даље не трага за телима настрадалих.
„Зна се где су. Посмртни остаци су бачени у Дрину. Током реконструкције бране у Језеру Перућац 2009. и 2010. године пронађени су остаци само четири жртве, али већина их је вероватно и даље ту. Када се брана реконструисала, могло се још тражити, али је тадашња власт одлучила да стане. Недостајала је политичка воља да се истрага приведе крају“ додаје Кајевић.
Велики је и правни изазов да жртве отмице у Штрпцима добију статус цивилних жртава рата. У Србији овакав статус могу добити само они који су страдали на територији земље од стране непријатељске војске, док је у Црној Гори такав закон донет прошле године.
„Иако је неколико породица успело да добије тај статус у Црној Гори, многи су и даље незадовољни. Најмлађе дете једне од жртава данас има 33 године и нема право на пензију, иако се школовало од социјалне помоћи. Мајка једног од страдалих, који је био једини хранитељ у породици, преминула је у 53. години, јер није имала приступ адекватној здравственој заштити. Све је закаснило“ истиче Кајевић.
Комеморативни скуп у Шарампову, код спомен-обележја које је 2009. године подигла Општина Пријепоље, почео је у 15:05 – у тренутку када је воз заустављен у Штрпцима пре три деценије. Чланови породица, грађани и представници институција положили су венце и цвеће у знак сећања на настрадале.
„Са тугом и пијететом сећамо се свих страдалих и изражавамо солидарност са њиховим породицама које деценијама пролазе кроз бол и неизвесност. Прошле су 32 године, а још увек немамо јасну осуду од државе Србије, нема обештећења нити признања статуса цивилних жртава рата“ нагласио је председник Бошњачког националног вијећа Фуад Баћинанин.
Заменик председника општине Пријепоље, Елвин Бањица, поручио је да ће локална самоуправа наставити да подржава породице жртава у борби за правду.
„ Данас смо овде да кажемо да већина ових душа још увек није добила најосновније људско право – право на достојанствен укоп. Правда није задовољена. Свима који је спутавају поручујемо да треба да се стиде, а ми ћемо наставити да се боримо да истина о Штрпцима не буде заборављена. Истина је дошла, али правда још није“ рекао је Бањица.
Присутнима се обратио и народни посланик др. Муамер Бачевац, који је нагласио значај упорности породица жртава у очувању сећања на овај злочин.
„Ви сте учинили највише – подигли сте злочин у Штрпцима у незаборав. Локална заједница је дала допринос једногласном осудом и овим спомеником који ће вечно сведочити о недужним жртвама“ истакао је Бачевац.
Комеморацији су присуствовали и народни посланик СПП Един Нумановић, председник СДП Самир Лекић, као и бројни представници политичких и друштвених организација.
„Овај злочин има дубљи значај, не само за породице жртава, већ за све нас. Он мора остати у култури памћења како се овакве трагедије никада више не би поновиле“ поручио је Нумановић.
„Нећемо престати да будемо уз жртве овог злочина. Порука коју шаљемо овог дана јесте порука мира, толеранције и заједничког живота, како би се осигурало да се овакви догађаји више никада не понове“ додао је председник СДП Самир Лекић.
На крају скупа, венце и цвеће положили су представници општине Пријепоље, Бошњачког националног вијећа, Ријасета Исламске заједнице Србије, Града Новог Пазара, Санџачке демократске партије, Коалиције „Заједно за Пријепоље“, Странке демократске акције Санџака, Странке правде и помирења, као и представнице организације „Жене у црном“.
Док породице и даље чекају правду, једно је сигурно, сећање на жртве Штрпца никада неће избледети.
Ања Пузовић