Danas je u svečanoj sali Doma kulture Prijepolje održan okrugli sto Foruma žena Prijepolja na temu „Međusektorska saradnja i integrisani odgovor na porodično i vršnjačko nasilje“. Skup je okupio predstavnike različitih institucija i organizacija koje se bave ovom problematikom, s ciljem unapređenja koordinacije i efikasnosti u borbi protiv nasilja.
Među govornicima su bili: Jovana Stanar Vuković iz kabineta ministarke zadužene za rodnu ravnopravnost i sprečavanje nasilja nad ženama, Mileva Malešić iz Foruma žena Prijepolja koja je koordinatorovog projekta, kriminalistički inspektor Bojan Popović, direktorka Centra za socijalni rad Prijepolje Rada Divac, psihološkinja Bojana Bajić, Binasa Džigal iz UG „Žene Polimlja“, Jelena Pušica Tešević iz Opštinske uprave Prijepolje, pomoćnica komandira policijske ispostave Brankica Garabinović, Ivana Gluščević iz Centra za socijalni rad, dr. Zorica Grbović iz DZ Prijepolje, pedagoškinja Alisa Rondić iz ETŠ Prijepolje, Milena Jovanović iz Kancelarije za mlade i Edina Kapur Kukuljac iz UG „Žene Polimlja“.
Podizanje svesti i uloga institucija
Mileva Malešić, koordinatorka projekta „Nulta tolerancija na nasilje – međusektorska saradnja i institucionalni odgovor na nasilje“, istakla je važnost podizanja svesti javnosti i uloge medija u borbi protiv nasilja:

“Za postizanje nulte tolerancije na nasilje neophodno je informisanje i edukacija javnosti. Mediji igraju ključnu ulogu u tome, a sadržaji koje proizvodimo u okviru ovog projekta dopreće do više od 10.000 korisnika, čime ćemo značajno doprineti promeni svesti. Takođe, neophodno je da institucije sistema deluju koordinisano, zbog čega smo ih danas okupili i očekujemo konkretne preporuke za unapređenje postojećih mehanizama zaštite.”
Binasa Džigal iz UG „Žene Polimlja“ naglasila je potrebu za efikasnijim institucionalnim odgovorom:

“Tokom i nakon pandemije koronavirusa suočili smo se s povećanim brojem slučajeva nasilja, posebno među samohranim roditeljima. Problem je što žrtve često nemaju adekvatnu podršku, a dostupne linije za pomoć su neretko nedostupne. Takođe, slanje žrtava u udaljene centre, poput Užica, nije rešenje, jer one ne mogu da ostave decu i odu po pomoć. Smatramo da je neophodno pojačati rad na terenu i da Centar za socijalni rad i policija moraju češće obilaziti porodice u kriznim situacijama. Takođe, verske ustanove mogu imati značajnu ulogu u prevenciji nasilja.”
Smanjenje nasilja, ali borba se nastavlja
Jovana Stanar Vuković istakla je da je kabinet ministarke bez portfelja podržao više od 80 projekata posvećenih borbi protiv nasilja, uključujući i ovaj Forum žena Prijepolja. Ona je ukazala na pozitivne trendove u smanjenju nasilja:

“Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, nasilje je smanjeno za čak 42% u odnosu na period između 2010. i 2012. godine. Međutim, dok god postoji ijedna žrtva, moramo nastaviti da govorimo o ovoj temi – kroz edukaciju, obrazovni sistem i projekte organizacija civilnog društva.”
Okrugli sto je završen zaključkom da je neophodna kontinuirana saradnja institucija, organizacija civilnog društva i medija kako bi se osigurao sveobuhvatan i efikasan odgovor na nasilje u porodici i među mladima.
Anja Puzović