Главни проблем у општини Пријепоље јесте заостајање износа пензија у односу на многе средине у Србији. Приоритет у раду Удружења пензионера Пријепоља јесте солидарна помоћ пензионерима који имају најнижа примања, а организују се и разне активности међу којима се, у последње време, истичу и спортска надметања.
Према подацима, од укупног броја становника општине Пријепоље 26,5 % чине пензионери, односно око 8.000, а у стању потребе за неком од помоћи које пружа Удружење пензионера Пријепоље налази се више од трећине, односно годишње од две до две и по хиљаде пензионера добије неку врсту помоћи.
Основни принцип пријепољског Удружења пензионера јесте добровољност, односно добровољно ангажовање у разним областима. Удружење сваке године спроводи низ активности којима се особе које припадају „трећој доби“ знатно укључују у функционисање друштва и дају свој допринос у разним областима. Током ове године, одржане су две скупштине – изборна и редовна на којима је разматрано укупно 17 питања. Такође, Удружење има и 10 комсисија, актива и секција. Извршни одбор имао је 5 седница на којима је разматрао 51 питање, а радна тела су организовала и спровела 20 састанака из различитих области.
Приоритет у раду је солидарна помоћ пензионерима који имају најнижа примања, а та граница се одређује сваке године на основу износа пензије за текућу годину. Из удружења наводе да постоје толико мали износи пензија да их то сваки пут пренерази. Како кажу, није реч само о пољопривредним пензијама, већ о инвалидским и породичним. На пример, када је реч о породичној пензији, како наводе, то је у сваком случају мали износ који се додатно умањи због смрти члана породице који је носилац пензије. Циљне групе, пре свега, су пензионери који су самци, подстанари, слабо покретни или непокретни и они којима је неопходна велика количина лекова. Главни вид помоћи јесте обезбеђивање основних животних намирница, потом хигијенских средстава, а у неким случајевима набављају се и лекови.
Из Удружења истичу сарадњу са установама као што је Општина Пријепоље, Центар за социјални рад и Канцеларија за младе. Битан и велики део прихода представљају донације, а део сопствени приходи који се преусмеравају у интересу пензионера, па стога само Удружење функционише по принципу волонтерског рада. Истиче се пораст средстава која су опредељена у ове сврхе из буџета општине, на чему су захвални и Удружење и пензионери. Овогодишњи износ средстава из буџета је 2 милиона, а од донација 2 милиона и 200 хиљада, а ванредна помоћ коју је општина доделила износи милион и седам стотина, док је из сопствених средстава Удружење издвојило око 400 хиљада динара.
На састанцима удружења пензионера на нивоу државе свако удружење има право да изнесе неке своје предлоге и сугестије. Односно, удружења интервенишу како би се трајно решили проблеми пензионера у Србији, од којих је, свакако, највећи износ пензије. У Удружењу пензионера Пријепоља сматрају да је неопходно тражити системско решење за ово питање. Главни проблем у општини Пријепоље јесте заостајање износа пензија у односу на многе средине у Србији. Као главни разлог за то наводи се појава нискоакумулативне привреде у самој општини. Фирме у Пријепољу нису носиле висок лични доходак. Према проценама, више од трећине пријепољских пензионера има пензију мању од 30 хиљада динара. Оно што још истичу из Удружења јесте немар и небрига најближих сродника за пензионере као главни разлог њиховог лошег положаја у друштву.
Једна од активности Удружења је и здравствена превентива у оквиру које се спроводе разне акције, као што су мерења пристиска и повере нивоа шећера у крви без накнаде у сарадњи са Патронажном службом. Током ове године, таквих акција је спроведено 4 кроз које је укључено преко 400 пензионера, а спроведена је и једна акција прегледа очног вида.
Бањско лечење је једна од значајних активности које организује Удружење, а у оквору које постоји програм републичког Фонда и програм који интерно организује само Удружење. Током ове године, право на програм бањског лечења који организује републички Фонд стекло је 186 пензионера из Пријепоља. Што се тиче права на бањско лечење уз суфинансирање из буџета Удружења, до сада је то право искористило 50 пензионера у овој години.
Оно што наводе из Удружења јесте да су јако битне активности као што су посете и излети, на којима је превасходни циљ анимирати учеснике кроз разне активности, као што су спортска надметања и културно-уметнички програм.

Председник Удружења Љубиша Вуковић истиче значај спортских надметања на којима учествују припадници „трећег доба“ општине Пријепоље. Ове године преко 40 учесника учествовало је на три нивоа такмичења – општинском, регионалном такмичењу Златиборског региона и републичком такмичењу које је одржано у Врњачкој Бањи. Екипа пензионера из Пријепоља је и на окружном и републичком такмичењу освојила прво место у укупном пласману у пет спортских дисциплина, а учесница Ката Мрдак је проглашена за најбољу међу 109 екипа са укупно 550 учесника и учесница. Такође, два члана учествовала су у такмичењу „Књижевни сусрети трећег доба“, од којих је један добио награду.
Председник Удружења сматра да оно на чему још треба и може додатно да се ради јесте, пре свега, организовање културно-уметничких активности кроз које би пензионери могли да прикажу свој пун потенцијал и дају значајан допринос у овој области у Пријепољу.
Верица Кијановић