Због стања депоније у Ужицу, „Бањица“ више неће бити „само“ трансфер станица већ Рециклажни центар за четири општине, а то значи нова улагања те да се ништа неће моћи искористити од  опреме која је већ монтирана за трансфер станицу . Усвојен ребаланс буџета. Шта је председник општине Драго Попадић  мислио када је рекао да на Скупштини општине „губи време“?

Чекајући од пролећа до јесени већ годинама да почне да ради Трансфер станица „Бањица“  за четири општине, после десет година, изабрана је нова директорица, Сузана  Шуљагић, која је предочила пријепољским одборницима да се цео план мења, због стања  на депонији „Дубоко“ која више неће бити, како је било одређено и депонија за пријепољску, прибојску, сјеничку и нововарошку општину, већ ће планирана  трансфер станица намењена за претовар  отпада, постати рециклажни центар. То значи да ће морати што пре да се уради Регионални план управњања отпадом, а потом и свака општина локални план. То ће све изнова да кошта. А коштало је до сада највише пријепољску општину (50 милиона динара), или дупло више него прибојску, док је министарство уложило 47 милиона динара.  Уложено је и 40 милиона динара за куповину два камиону. Али, сва ће монтирана опрема морати да се премести, јер неће моћи да се користи за оно што се планира. По ко зна који пут од 2007.године.

То је, свакако, вест која је обележила пету седницу Скупштине општине.

Иако се на почетку чинило да ће и ова седница протећи без великог ангажмана одборника и дискусија и анализа тачака дневног реда, а било их је десет, и да ће тек неколико „сталних“ то чинити,  а то су два-три опозициона,  после опаски да ипак Скупштина општина не служи само за дизање руку, да уводничари имају обавезу да кажу суштину тачке о којој би се требало расправљати,седница је попримила другачији тон. Повод је било извршење буџета за првих шест месеци ове године. Шта није било згодно за причу? Чињеница да је био веома мали проценат извршења прихода(39 одсто), а расхода 36 одсто. Примећено је да се у општину мало слива средстава са нивоа министарстава,  а да нема никаквих прихода са нивоа међународних фондова и да би ту требало много више учинити. Са тим се никако није сложио председник општине Драго Попадић који је, као што се то дешава из седнице у сеедницу, набрајао шта се све урадило и шта се све ради и гради на подручју општине. Нагласио је да се о свим недоумицама треба разговарати на коалиционим већима, јер „нису избори  да се додворавамо гласачима“. Потом је још рекао да ће буџет за ову годину бити  скоро 2 милијарде динара и да  „н и к а д“ није био већи, да се „н и к а д“ није више радило. Још је казао да је ова власт „подигла привреду јер сваки послодавац има посла“.  Најавио је да ћемо се поносити „Пријепољем на води“  иако неки критикују, јер су тако критиковали и Београд на води, а сада „сви иду да се сликају и купују станове“. Финиширао је изјавом:“Губим време овде“.   Реаговали су неки одборници сматрајући да је обавеза одборника да анализирају, упуте предлоге, али и критике и да то не може битио“губљење времена“.  Такође је председнику  Попадићу  речено да  буде „јасан, прецизан и концизан“ јер „одборници нису ту да слушају његове монологе“.Онда се чуло већ много пута изговорено, а односи се на огромна средства која се из буџета исплаћују за изгубљене  спорове, за штете и да се на томе „мора озбиљније радити“.  Било је и примедби на број комисија, јер њихов рад кошта. Ипак, акценат је стављен на ребаланс буџета како би се „технички“ избалансирао, а то значи улагања у здравство, израду пројеката, обезбеђивање средстава за „Бањицу“. Набројани су и планови за наредну годину, а међу њима је и паркинг јер је стање постало, како рече Попадић „нетрпљиво“. Сложили су се одборници да је буџет „позамашан“ и да би грађани требало да осете „бољитак“. Ребаланс буџета је, уосталом, „усклађивање са живом“. Али да је комунална делатност највећи проблем са којим ће се поново ваљати носити, чуло се кроз три тачке дневног реда посвећене тој области.

ИМА ЛИ РАЗВОЈА У  ПРЉАВОМ ГРАДУ?

„Промене су болне али морају доћи у комунално предузеће“. Тако је речено, кад је анализиран шестомесечни рад, односно усклађеност са планом ЈКП“Лим“. Биће комуналном  придодате и нове делатности. Све да би остварило што веће приходе. Чуло се и да има дивљих депонија на сваком кораку, да немају где грађани са кабастим отпадом, да је хигијена лоша, да за то није кривио само ЈКП“Лим“. Било је и предлога да се „прерасподеле контејнери“. Било је и мишљења да је кадровска структура руководилаца одлична, да је поправљено и стање са опремом, возним парком. Али и да „нема развоја у прљавом граду“. Ништа ново није речено, али је онда дошла „Бањица“ и све је постало „ново“ јер „старо“ више не важи, као ни оно што је десет годна говорио пређашњи директор који се на јунској седници Скупштине општине жалио да није месецима примио плату, нити да општине уплаћују своје обавезе. Биће сада другачије. Зашто? Зато што је дошла нова директорица која је имала енергичан наступ и упозорила да ће све ово што предстоји бити скупо и да локалне самоуправе морају доста да се заложе како би добили пористојно место за депоновање смећа. Али пре тога, ваља да се добро припреме у својим срединама организују грађане јер без селектовања отпада…Дуга прича.

На седници је разматран и рад Општинске управе. Похваљен рад служби. И структура.

Пошто досадашњи директор Музеја Асим Бећировић одлази у пензију, дао је оставку, па је за вршиоца дужности именован Звонко Мандић који је већ вршио ту дужност ономад , а прошле године је био „вршилац“ у Библиотеци. Није било конкретног одговора  зашто није расписан конкурс и именован директор ове установе  у пуном мандату,  кад је за то имало довољно времена.

Индира Хаџагић

Podelite tekst: