Отворено писмо које је упућено Заводу за заштиту природе и Министарству заштите животне средине, а које је потписало више од 800 грађана Прijепоља и околних села, представља крик за помоћ и позив на одговорност институција које су дужне да заштите природне ресурсе и здравље својих грађана. Ово није само питање заштите реке, већ и питање будућности ових људи и њихових породица.

 „За нас, који живимо у овом региону, Ратајска река није само водени ток, она је извор живота, идентитета, и културног наслеђа“, кажу забринути грађани.

Пројекат изградње мале хидроелектране „Велика Плоча“ на Ратајској реци представља озбиљну претњу за овај природни бисер. У писму, грађани изражавају своју дубоку забринутост због негативних последица које би ова изградња могла имати на екосистем реке, локалну пољопривреду, али и на сам опстанак њихових села. Важност овог подручја није само еколошка, већ и социјална и економска, јер река снабдева земљиште водом, што је основа за опстанак многих породица које од ње зависе.

Како кажу, овим питањем се не баве само као заштитом природних ресурса, већ и као борбом за опстанак једне заједнице.

„ Генерације су одрасле на обалама ове реке, а данас деца праве своје прве кораке у води која би могла нестати. Ово је битка за наше сећање и будућност“ наводе они.

Сва обећања која су дата од стране представника институција, као што су министарка заштите животне средине, Сара Павков, и директорица Завода за заштиту природе, Марина Шибалић, сада су под великим знаком питања. Писмо које су упутили грађани и њихова храбра борба за ову реку упућују на одговорност државе да не дозволи да ово подручје постане жртва профита и разарања природе. Чак и након што је у 2023. години започет процес истраживања и потврђене природне вредности овог подручја, изгледа да институције не реагују довољно брзо.

Проблем са мини-хидроелектранама није нов, а примери већ изграђених сличних објеката широм Србије показују очигледне и штетне последице. Ово је питање које надилази један пројекат или једну реку,  то је питање како ће наше друштво и држава приступити заштити своје природне и културне баштине.

Како наводе, Завод за заштиту природе и Министарство заштите животне средине морају бити у служби људи и природе, а не у служби економских интереса који доводе у питање опстанак заједница. Ово је тренутак у којем институције треба да покажу своју праву одговорност према народу, природи и будућности. На крају, ако изгубимо ову реку, нећемо изгубити само природну лепоту, већ и део себе, своје историје и будућности, заклључили су.

Потписници писма позивају све надлежне органе да не одуговлаче, већ да хитно предузму све мере за заштиту Ратајске реке, као и да омогуће јавност да прати сваку фазу овог процеса. На крају, ова река није само природно добро, она је наш живот и наше наслеђе које се не сме дозволити да буде уништено.

Ања Пузовић

Podelite tekst: