Udruženje žena „Polimlja“ iz Prijepolja danas je prepoznato kao glas žena limske doline, ali njihov put do toga bio je dug i pun izazova.
Sve je počelo 2014. godine, kada su žene, mahom beračice malina, suočene sa teškim radnim uslovima i nestabilnim cenama otkupa, shvatile da se moraju udružiti kako bi zaštitile svoja prava.
“ Prvo smo formirali neformalnu grupu beračica malina. U to vreme, 2014. i 2015. godine, proizvodnja maline je naglo porasla, a žene su se pokazale kao najbolji radnici. Radile su od jutra do mraka, ali nisu imale osnovne uslove rada. Cene su stalno varirale, a one su snosile najveći teret. Tada smo shvatile da moramo da se organizujemo i borimo za bolji položaj” objašnjava Binasa Džigal, članica udruženja.
Većina ovih žena nekada je bila zaposlena u fabrikama, ali je tokom devedesetih izgubila posao. Bez mogućnosti za novo zaposlenje, vratile su se na svoja imanja i posvetile poljoprivredi.
“ Kuće su bile zapuštene, imanja su propadala, ali su žene odlazile na selo i obnavljale rad na njivama. Ipak, nije bilo lako. Mnoge su bile primorane da se same prekvalifikuju i prilagode novom načinu života” dodaje Džigal.
Shvativši da kao neformalna grupa nemaju mogućnost da ostvaruju svoja prava niti da dobiju podršku lokalne zajednice, odlučile su da formalizuju svoje delovanje.
“ Neformalne grupe su ograničene u mogućnostima. Nismo mogle da konkurišemo za projekte, niti da ostvarimo bilo kakav tretman u lokalnoj zajednici. Zato smo 2016. godine osnovale Udruženje žena „Polimlja“ “ priča Binasa.
Udruženje okuplja žene iz Prijepolja, Priboja i Bijelog Polja, jer su njihovi problemi i životi slični. Njihova misija od početka je borba protiv siromaštva, prvenstveno siromaštva žena, zatim ekonomsko osnaživanje i zaštita od nasilja.
“Jedan od naših ciljeva je i veće uključivanje žena u društveno-politički život, ali to ide jako sporo. Pored toga, bavimo se ekologijom i zalaganjem za zdraviju životnu sredinu. Mnoge naše članice bave se proizvodnjom zdrave hrane i tradicionalnih rukotvorina, i zato smatramo da je ključno da im pomognemo u plasiranju njihovih proizvoda” naglašava Džigal.
Borba za ekonomsku nezavisnost žena
Siromaštvo žena u Prijepolju jedan je od najvećih problema, a uzrok tome je nedostatak mogućnosti za rad i napredovanje.
“Žene su devedesetih godina ostale bez posla i došle na prag siromaštva. Nisu imale od čega da doprinesu porodici, jer su prilike za rad i prosperitet kod nas male. Naš cilj je bio da im pomognemo da kroz preradu svojih proizvoda ostvare veću zaradu” objašnjava Džigal.
Udruženje se trudi da ženama otvori put ka tržištu i plasiranju domaćih proizvoda van zemlje.
“ Smatramo da bi izvoz mogao da im obezbedi sigurniju budućnost, i to ćemo posebno potencirati u narednom periodu “ ističe ona.
Kako bi povećale vidljivost žena iz ruralnih krajeva, 2022. godine organizovale su sajam domaćih proizvoda i rukotvorina „Kupujmo domaće“.
“ Htele smo da skrenemo pažnju na žene sa sela i omogućimo im da predstave svoje proizvode. Sajam je održan 15. oktobra, na Svetski dan žena sa sela, što mnoge žene nisu ni znale. Nažalost, prošle godine nismo dobile podršku opštine za nastavak ovog projekta, iako smo konkurisale za sredstva “ kaže Džigal.
Uprkos tome, ove godine planiraju da ponovo organizuju sajam, uz dodatne edukacije.
“ Pre sajma ćemo organizovati obuku o tome kako da naprave svoju robnu marku, deklaraciju i kako da marketinški predstave proizvode. Takođe, pokušaćemo da žene odvedemo na neki veći sajam u Beogradu, gde bi mogle da steknu nova iskustva i ideje” dodaje ona.
Društveni angažman i borba protiv stereotipa
Udruženje „Polimlja“ nije posvećeno samo ekonomskom osnaživanju žena, već se bavi i društvenim pitanjima. Njihov projekat „Zajedno protiv nacionalizma“ pokrenut je nakon što su u Prijepolju primetili porast netrpeljivosti među mladima.
–“U razgovorima se često žene i majke okrivljuju za ponašanje omladine. Mi smo želele da istražimo koliko je to tačno i zato smo uključile škole, roditelje i institucije u ovaj projekat. Planiramo i edukativne posete mestima od istorijskog značaja, kako bismo mladima približile značaj zajedničkog života” kaže Džigal.

Pored toga, 2018. godine realizovale su projekat o uticaju verskih zajednica na život žena.
“ Smatramo da žene treba da imaju sva građanska prava, ali ih verske zajednice često sputavaju. Ograničenja su uglavnom usmerena na žene, i to je nešto o čemu se retko govori” navodi ona.
Žene u Prijepolju i dalje nevidljive u politici
Jedan od ključnih problema na koji udruženje ukazuje jeste nedostatak žena u političkom i društvenom životu Prijepolja.
“U opštinskom veću nema nijedne žene. Smatraju da ne postoji nijedna obrazovana i stručna žena koja bi mogla da sedi tamo. Još gore, niko se zbog toga i ne buni. U porodici je slično” žene rade, ali poštovanje za njihov rad ne postoji – kaže Džigal.
Smatra da su žene, usled konstantnih prepreka, izgubile volju da se bore za svoja prava.
“Prihvataju niže pozicije i ne pokušavaju da se izbore za bolje. Mi želimo da ih osnažimo i podstaknemo da same odlučuju o svom životu” dodaje.
Podrška ženama i poziv na saradnju
Udruženje „Polimlja“ otvoreno je za svaku ženu koja traži pomoć, savet ili podršku.
“ Smatramo da žene treba da se izbore za svoja prava. Ako im je potrebna pomoć, neka se obrate bilo kojoj instituciji – čak i mesnoj zajednici za početak. Svaka pomoć je značajna” poručuje Džigal.
Njihova misija ostaje ista – osnaživanje žena limske doline, borba protiv siromaštva i nasilja, i stvaranje prilika za dostojanstven život. Uprkos izazovima, ne odustaju, jer znaju da samo zajedničkim radom mogu ostvariti promene.
Anja Puzović