А, да ли је водовод на Мрчковачкој реци промашена инвестиција, као што неки одборници тврде?
На осмој седници Скупштине општине Пријепоље која је одржана 6. марта изгласан је дневни ред од 23 тачке уз две допуне које се тичу утрошка средстава за здравстевну заштиту и разрешења члана Школског одбора у Тахничкој школи. Одборник Едиб Кајевић дао је предлог да се као допуна усвоји и питање подршке студентским захтевима. Међутим, ова допуна није усвојена.
Расправа по првој тачки дневног реда која се тиче размене грађевинског земљишта закључена је тако што је одборник Ратко Ракоњац поставио питање зашто је уопште овај процес трајао овако дуго, према његовим речима, две године. Председник општине Драго Попадић рекао је да се локална валст бавила и другим бројним инвестицијама, док је начелинк Општинске управе Миодраг Ћубић рекао је да је до застоја дошло из разлога поштовања свих потребних процедура.
Потом, када је у питању друга тачка дневног реда, која се тиче Стратегије за унапређење положаја младих Општине Пријепоље за 2025-2029. годину, координаторка Канцеларије за младе Милена Јоавановић истакла је да је овај документ урађен у складу са националном стратегијом из ове области, а да се само финансирање спроводи из буџета локалне самоуправе и из разних фондова. Дино Башовић, помоћник председника општине, истакао је да је велики број младих од 15 до 35 година био укључен у формирању нацрта ове стартегије и да је преко 500 људи учествовало у истраживању како би се што кавлитетније иста направила.
Странка Правде и помирења и њени одборници у СО Пријепоље подржали су овај предлог и изразили наду да ће се отворити више клубова за младе у другим Месним заједницима, као што је то случај био недавно у Бордареву. Одборник Ракоњац је изнео податак да је рок за усвајање ове стратегије био 1. децембар прошле године. Одборник Оливер Мрдаковић изнео је став да би у разматрање, као саставни део ове стратегије, требало узети и такозвани „Студентски едикт“ који су усвојили студенти на последњем скупу у Нишу 1. марта.

Председник општине Попадић рекао је да ће ова и друге стартегије овог типа побошљашти положај како би се поспешила могућност конкурисања код европских фондова.
Када је у питању следећа тачка дневног реда у којој је било речи о усвајању Статута Установе за спорт и омладину, одборник Ракоњац истакао је да се он залаже да се овај Статут повуче. Одборник Мухамед Башић истиче да је неопходно основати ову Установу и да она почне што пре са радом како би се неометано одвијали пројекти који анимирају младе. Башић је, такође, истакао да, када је у питању в.д. директорице ове Установе Драгане Вараклић, према његовим речима, не постоји боља особа за ту позицију.
Потом, на девном реду се нашло и разматрање извештаја ЈКП „Лим“ за претходну годину и програма пословања за ову годину. Вршилац дужности директорице ЈКП „Лим“ Драгана Голубовић истакла је неколико проблема са којима се она као директорица суочава и који веома успоравају рад и квалитет обављеног посла самог предузећа. Наиме, према њеним речима, највећи проблем се јавља приликом грејне сезоне, када су навећи трошкови. Према подацима које је директорица изнела, ЈКП „Лим“ управља са 5 котларница од којих 3 користе мазут, а две угаљ. Истакла је да се месечно издваја 13 милиона динара за набавку мазута, а 1,5 милион за набавку угља. Оно што комунално фактурише износи 13 млиона, с тим што се не наплати све увек, па је овим путем апеловала на грађане да своје обавезе измирују на време. Такође, директорица је као проблем истакла и то што није дошло до повећања цена услуга.
Већник Марко Шљукић истакао је да је главни проблем ЈКП „Лим“ повећан број запослених у администарцији и да се у наредном периоду мора одрадити нова систематизација радних места. Такође, Шљукић је нагласио да је у плану набавка нове опреме како би се радови на реконструкцији и изградњи нових водовода могли несметано одвијати. Он је говорио и о скоријој набавци и увођењу дигиталних водомера.
Одборник Насо Планић истакао је проблем водовода у Бродареву који се не решава већ дуже време. Такође, он је изнео став да је хигијена у граду поправљена, док проблеми око исте у приградским насељима нису решени. Када је у питању грејање, он сматра да би требало радити на томе да се направи обједињена топлана и да се грејање обрачунава према потрошњи.
Одборник Самир Тандир рекао је да је велики проблем ЈКП „Лим“ систематизација радних места. Док, одборник Оливер Мрдаковић сматра да, пре свега, треба да се направе документа која као што су Локални план управљања отпадом и Одлука о испоруци топлотне енергије, како би се стање у овој области побољшало. Одборник Ракоњац сматра да би топлана на биомасу била промешена инвестивија, као што је то случај у Прибоју и да би требало размотрити топлану на гас, што би уједно изазавло мање загађења.
Седма, осма и девета тачка дневног реда односиле су се на Регионалну санитарну депонију „Бањица“. Директорица овог предузећа Сузана Шуљагић истакла је да је Општина Пријепоље по уговору учествовала са 1,5 милион у раду ове депоније. Према њеним речима, предвиђени грађевински радови нису довршени због угрожавања далековода, па су се сада стекли услови за поновно добијање дозволе и радове је требало наставити почетком фебруара. Такође, она је истакла да је губитак у прошлој години био 2.614.000 динара због нереализованих прихода. Потом је директорица истакла и да рок за одлагање отпада траје још две године, а одборник Мрдаковић се на то надовезао и рекао да је за тај проблем најбоље решење тражити простор на територији општине на ком би се одлагао отпад.
Десета тачка дневног реда односила се на план рада Дома културе за 2025. годину. Већник Драган Васојевић истакао је да су при смањеном буџету ове установе као приоритет издвојене кључне манифестације. Такође, према његовим речима, у плану је да се део просторија ове установе преуреди за потребе библиотеке. Представници ове установе истакли су да се ове године обележава и 20 година постојања фолклорне групе Дома културе и да тај важан датум треба долчно обележити.
Када је у питању следећа тачка дневног реда која се односила на план рада Музеја за 2025. годину, в.д. директора ове установе Звонко Мандић истакао је неколико кључних пројеката којима ће се сам Музеј бавити у овој години. Између осталог, важна су ископавања и истраживања уз помоћ нових технологија, о чему је било речи на седницма Општинског већа. Такође, Мандића је рекао да католичка капела није у надлежности Музеја и, смаим тим, не могу радити на њеном очувању. Он је помену и локалитет Дворине на Коловрату на ком се налазе остаци који су запуштени и који нису правилно заштићени. А, поменуо је и Кућу Хаџипетровића и Мусалу.
Одборник Насо Планић истакао је да је неопходно заштитити и локалитет у насељу Гостун. Док је одборник Ракоњац скренуо пажњу да је Музеј у свом плану изоставио обележавање 150 година од почетка Бабинске буне, што је догађај који би требало обележити ове године.
Када је у питању план рада Центра за социјални рад Пријепоље, директорица Рада Дивац изнела је податке везане за услуге које сам Центар пружа, а које се финансирају из буџета локалне самоуправе. Такође, директорица је изнела и податак да је инспекција замерила то што геронтодомаћице немају Уговоре о раду, већ су ангажоване по другим основима. Поводом услуге рада са децом и младима у сукобу са законом, она је рекла да је прошле године у овом погледу организован у пријепољским основним и средњим школама велики број предавања на тему превенције вршњачког насиља. Похвалила је рад Дневног центра за одрасле, односно кафића „Френд“. А, мишљење одборнице Алисе Таловић по питању рада ЦСР Пријепоље је да би исти могао да се унапреди адаптацијом и привођењем намени простора који је купљен како би се преуредио у сврхе Центра, а односи се на зграду некадашњег Дома војске.
По питању тачке дневног реда која се односила на план ТО Пријепоље за 2025. годину, већник Марко Шљукић сматра да акценат треба да се стави на промоцију и активацију на друштвеним мрежама. Оно што је истакао као значајно јесте поретање поступка за реализацију раконструкције Милешевца, што је пројекат рађен у сарадњи са Министарством туризма и омладине и Републичким заводом за заштиту споменика културе. Такође, Шљукић је истакао значај инфо-центра који је планиран да буде на Јабуци, а у плану за ову и наредне године ТО Пријепоље истиче да ће радити на томе да се повећају сопствени приходи. Одборник Ратко Ракоњац је истакао да овај план не приказује све делове транспарентно, а поготово оне који се тичу финансија. Према његовом мишљењу, велики део средстава који се издваја за ТО иде само на плате, односно трећина, што је, према његовим речима, предимензионирано за Пријепоље. Одборник Оливер Мрдаковић је скренуо пажњеу на значај Влатеровог музеја који је у плану, а за који, према његовом мишљењу, не треба издвајати превише средстава и времена као што је то предвиђено.

Када је у питању финансијски план ТО регије Западна Србија, одборник Ракоњац сматра да су средства која су планирана за формирање Куће фудбала Западне Србије превелика.
По петнаестој тачки дневног реда која се односила на план Библиотеке „Вук Караџић“, директорица ове установе Камала Кашић навела је низ проблема са којима се иста установа сусреће. Између осталог, директорица је навела проблем мањка простора, прокишњавања крова и напоменула да ова установа тренутно крши неколико закона у погледу одлагања и чувања библиотечке грађе и ревизије фонда која би требало да се врши на 5, а није вршена скоро 25 година. Директорица је навела и неке од манифестација и пројеката који ће бити реализовани у овој години, а односе се на едукације које ће се спроводити у приградским и руралним срединама. Библиотека ће бити и организатор Стручног скупа завичајних одељења, где се као резултат очекује зборник радова који ће бити издат до краја године. Одборници су позитивно коментарисали овај план, сходно томе да је знатно мање средстава издвојено за ову установу у 2025. години.
По шеснаестој тачки дневног реда расправа се водила око плана ПУ „Миша Цвијовић“ за 2025. годину. Већник Марко Шљукић истакао је да су већ уређена дворишта 3 вртића, а два су у плану. Такође, он је напомену и да је већ аплицирано за средства за афасаду и столарију којима ће бити обухваћена 4 вртића и Дом културе. Директорица ове установе Виолета Тошић истакла је да је урађено унутрашње уређење вртића у Бродареву, док је остало да се реши питање крова и фасаде. Она је напоменула и да се ове године организује први Окружни сусрет медицинских сестара чији је домаћин ПУ „Миша Цвијовић“, што ће бити велики изазов али и привилегија, према њеним речима. По питању отварања новог вртића у Бостанима, истакла је да се чека употребна дозвола и верификација.
Када је у питању рад Црвеног Крста Пријепоље, одборник Елмедин Чичић истакао је да је неопходна боља презентација потреба ове организације у медијима. Такође, он се осврнуо и на то да је неопходно више се фокусирати на здравствени део рада ове организације и медијски афирмисати добровољне даваоце крви.
По тачки дневног реда која се односила на предлог програма коришћења средстава у сврхе заштите животне средине у Пријепољу, већник Његош Јањушевић истакао је да је новац већ опредељен и да је добијена сагласност од ресорног министарства. Одборник Ракоњац је рекао да Пријапоље има највећи проблем у овом пољу у погледу дивљих депонија у приградским и руралним насељима.
По питању три тачке које су се односиле на Општински штаб за ванредне ситуације, одборник Ракоњац је истакао да изградњом обалоутврде у Бордареву на левој обали реке долази до проблема на десној обали. Такође, према његовим речима, водовод „Мрчковачка река“ је „промашена инвестиција“.
Тачка дневног реда која је прихваћена као допуна, а односила се на предлог Одлуке о утрошку средстава за пружање здравствене заштите у 2025. години, донела је расправу о томе како би требало надлежност над Домом здравља пребацити на локалну самоуправу. Наиме, према речима одборника, на овај начин не би долазило до лоше организације и чекања на одлуке Здравственог центра у Ужицу.
Верица Кијановић