Бројни инфраструктурни пројекти покренути су током 2024. године у Пријепољу, неки су реализовани, а неки су „напола“. Шта нам је још потребно да бисмо ревитализовали ову малу општину?

Када су у питању путни правци, започето је неколико значајних пројеката који су или финансирани или суфинансирани од стране државе, односно ресорних министарстава.

„На разговору са председником Србије Александром Вучићем 2023. године, председник општине Пријепоље Драго Попадић је за Пријепоље тражио и добио средства у вредности од преко милион евра за унапређење путне инфраструктуре. У првим фазама је реконструисано и асфалтирано 8 путних праваца у дужини преко 8 километара укупне вредности преко 130 милиона динара са ПДВ-ом“ стоји у саопштењу на сајту Општине Пријепоље.

Неки од путних праваца који су финансирани и суфинасирани од стране државе у овој години, а од којих неки и даље трају, су следеће деонице: Бабине – Врбово, где је одрађена прва фаза од преко 1 километар са раскрсницом на почетку деонице, што је инвестиција вредна 24 милиона динара, па потом Бабине – Барице, где је у првој фази асфалтиран 1 километар пута, а износ инвестиције је 14,5 милиона, а затим део пута у Бродареву (у насељу Гробнице), где је реконструисан пут у дужини од 500 метара, инвестиција је износила 8,5 милиона динара, Седобро, где је у првој фази реконструисана деоница пута у дужини од преко 700 метара у вредности од 20 милиона, пут Баре – Голочевина, у дужини од 600 метара, а износ инвестиције је 8 милиона динара, пут за Скокуће, где су асфалтирана два крака укупне дужине 2 километра у износу од укупно 31 милион, пут за Осоје од преко 700 метара, где је износ инвестиције 10 милиона, као и други део пута према Осоју, пут ка Средојевићима у дужини од преко 850 метара, где је износ инвестиције био 13 милиона динара, а у насељу Халуге у првој фази асфалтиран 1.5 километар пута.

Значајно је поменути још и реконструкцију путног правца преко Ивања и Дечева ка Сопотници, која је један од најзначајнијих туристичких потенцијала Пријепоља, а где је укупна вредност инвестиције 450 милиона динара. Такође, Брајковац је добио део пута веома значајан за ово одумируће село, у вредности од 60 милиона динара. Један део пута за још једно туристички значајно место Камену Гору завршен је по највишим стандардима у дужини од 4,7 километара, док другио део инвестиције чека на решавање и наставак радова. Укупна вредност овог пројекта је 350 милиона.

Подсетимо да кроз Пријепоље прозлази и магистрални пут који повезује Србију са северним делом Црне Горе који је у евидентно лошем стању, а на неколико места се појављују стална клизишта која с времена на вереме поткопају део пута и доведу до појаве избочина или улегнућа која могу бити опасна за возаче.

Оно што је још јако значајно за један део становника општине Пријепоље јесте и изградња водовода на Равнама, где је вредност пројекта 28 милиона динара. Тиме је решен проблем снабдевања пијаћом водом око 200 домаћинстава насеља Равне, а извођење самог пројекта суфинансирало је Министарство за равномерни регионални развој.

ЈКП „Лим“ може да се похвали новитетом у виду ауто-цистерне, која је мултифункционална и веома примењива, а у вредности од 18 милиона динара. Према томе, сви становници општине надају се побољшању квалитета услуге локалнох комуналног предузећа.

Још један од значајних пројеката, а у области образовања, био је пројекат под називом „Повезане школе – кораци ка будућности“, у оквиру кога је ОШ „Владимир Перић Валтер“ добила 33 нова рачунара, а донатор је било Министарство информисања и телекомуникација.

Свакако, једна од значајнијох и већих инвестиција јесте и реконструкција и изградња пута и обалоутврде према Манастиру Милешева, а вредност овог пројекта је преко милијарду динара. Наиме, у току су радови на реконструкцији 6 километара којим је предвиђено: проширење саобраћајнице, изградња пешачке и бициклистичке стазе, расвета, канализациона мрежа и уређење водотока реке Милешевке. Док је у току и реконструкција стазе поред саме Милешевке. Тај пројекат, у вредности од 63 милиона динара одобрило је Министарство туризма и омладине.

Ови пројекти су у току или је део реализован, али какво је стварно стање у општини, да ли има ко да иде овом стазом?

Током године која је на измаку улагано је, можда и понајвише, у образовање и васпитање деце којих је све мање из године у годину. Па тако, при крају је реализација пројекта изградње новог вртића у насељу Бостани. Овај објекат обезбедиће 200 нових места за децу предшколског узраста, уколико их у Пријепољу буде наредних година довољно да попуне овај број. Ова инвестиција је вредна 153 милиона динара и реализује се уз подршку Министарства просвете и Светске банке. А, вртићки објекат „Маслачак“ на Коловрату добио је новоуређено двориште у вредности од 10 милиона динара, а део тих средстава издвојило је Министарство за демографију и бригу о породици. Такође, у бродаревском вртићу „Срце“ Министарство просвете је за опремање просторија определило око 6.5 милиона динара.

default

Битно је истаћи и инвестицију коју су становници једног дела града чекали већ годинама. Па је тако на седници Општинског већа у априлу ове године решено да се измене неки финансијски планови у циљу омогућавања реализације неких пројеката који су финансирани са нивоа министарстава, што је и сам пројекат партерног уређења стамбено-пословног блока „Стадион“. Министарство за равномерни регионални развој тада је одобрило 80% средстава, или скоро 43 милиона динара, а општина Пријепоље учествовала је са укупно 21 милионом динара. Потом су радови на овом пројекту започети почетком јула ове године.

А, када је у питању нови Програм развоја туризма који треба да обухвата период од 2024. до 2029. године, и он захтева, пре свега, рад на побољшању инфраструктуре.

“Програм обухвата унапређење инфраструктуре код познатих туристичких локалитета, попут манастира, знаменитих џамија, водопада у Сопотници, Јабуке и Kамене Горе, као и реке Лим, која ће бити у фокусу даљих улагања. Посебна пажња посвећена је и истраживању Kуртове јаме и средњовековног гробља стећци у Хртима, које су под заштитом УНЕСЦО-а. Наш циљ је да кроз овај документ конкуришемо за средства код ресорних министарстава“ изјавио је за наш лист поводом самог Плана директор Туристичке организације Петар Васиљевић.

Према томе можемо закључити да је инфраструктура у свакој области у нашој општини неопходна како бисмо успели да постигнемо видљиве резултате и побољшамо услове живота.

Верица Кијановић

ОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите Ваш коментар
Молимо унесите Ваше име