Већници и председник Општине изразили су наду да ће јавна набавка која се односи на пројекат реконструкције „Висећег моста“ бити расписана почетком 2025. године
Наставак 25. седнице Општинског већа подразумевао је девет тачака дневног реда и допуне истог. Расправа је започела тачком која се односи на разматрање Нацрта одлуке о комуналним таксама. А главна тема расправе заправо су били дигитални водомери, које би, према мишљењу неколицине већника, требало уградити код 80 корисника, а који комуналне услуге везане за водоснабдевање плаћају без обрачуна тачног утрошка исте. Према речима већника, ти водомери били би обезбеђени заједно са софтвером који би омогућио даљинско очитавање и праћење потрошње. Такође, било је речи и о повећању такси за истицање фирме, у категорији фирми које имају приход преко 60 милиона динара. Ово повећање би, према мишљењу већника, донело додатних око 17 милиона у буџет општине.
Главна тачка, свакако, је била она која се односила на Нацрт одлуке о буџету општине Пријепоље за 2025. годину. Наиме, 40% укупног износа прихода треба да представљају средства од наплате пореза на доходак.
Већници су се сложили да извршење у претходних пар година није било на задовољавајућем нивоу. Такође, они сматрају да је, пре свега, неопходно наставити улагање у инфраструктуру. А очекује се да ће значајно на повећање прихода утицати и повећање комуналних такси. Покренута је и препарцелација земљишта, која ће омогућити и олакшати будуће улагање у општини. Оно што је важно поменути јесте и да је већ спреман софтвер за Паркинг сервис, па ће ове услуге грађанима бити доступне током следеће године.
По питању буџета који се издваја за установе културе, поведена је значајна расправа. А, главна тема је била, пре свега, организација „ПП Феста“, што је била новина уведена од 2024. године. Наиме, према плану, организација ове манифестације је ове године припала Дому културе. Међутим, неки од већника сматрају да је тај посао потребно пребацити на Туристичку организацију Пријепоља. Тиме би додатних око 5 милиона динара били у плану дела буџета који се издваја за ТО. Укупан износ који је предвиђен Нацртом буџета за 2025. годину за установе културе износи 125 милиона динара. У овом Нацрту у део буџета који се издваја за ТО урачунат је и износ потребан за реализацију Пројекта за реконструкцију Милешевца.
Оно што су сви чланови већа истакли јесте износ који ће бити издвојен за потребе ПУ „Миша Цвијовић“, а то је, према нацрту, 250 милиона динара. Док је износ за потребе основног и средњег образовања мањи него прошле године, осносно око 170 милиона. То је образложено тим што ће општина на себе преузети део ингеренција. Износ од око 22 милиона биће опредељен за потребе ангажовања пратиоца за децу са сметњама у развоју, а 14 милиона за услугу кућне неге.
За здравство ће бити опредељено око 20 милиона динара, а за потребе месних заједница, као и претходне године, биће издвојено такође око 20 милиона. Већници и председник Општине изразили су наду да ће јавна набавка која се односи на пројекат реконструкције „Висећег моста“ бити расписана почетком 2025. године. Оно што је још важно напоменути јесте да ће око 92 милиона бити издвојена из буџета општине за реконструкцију путних праваца.
Потом, по питању тачке дневног реда која се односи на Кадровски план Општинске управе, речено је да ће он бити основ за тражење сагласности за запослење нових кадрова. По питању Нацрта одлуке о изменама и допунама Одлуке о мрежи школа, изгласана је Одлука о затварању издвојеног одељења ОШ „Светозар Марковић“ – Бродарево у Брајковцу.
Када је у питању Одлука о покретању поступка реализације пројекта јавно-приватног партнерства без/са елементима концесије за обављање дела комуналне делатности зоохидијене на територији општина Прибој, Сјеница, Нова Варош и Пријепоље, речено је да је потписан Уговор са поменутим општинама и да се очекује помоћ Министарства привреде по овом питању.
А, по питању Плана за управљање отпадом од 2025. до 2035. године, наглашено је да је у питању регионални план, а носилац активности биће општина Нова Варош, док се очекује потписивање међуопштинског споразума.
Када је у питању Програм енергетске ефикасности од 2025. до 2027. године, речено је да се очекује, као крајњи резултат овог програма, смањење трошкова енергената за школе и друге јавне установе у општини, као и за саму зграду Општинске управе. Такође, предложен је и списак корисника субвенција за мере енергетске санације.
По питању заштите животне средине, основан је буџетски фонд уз сагласност Министарства, а средства у ову сврху су планирана у буџету.
В.К.