„Наш циљ је да кроз мере енргетске ефикасности побољшамо квалитет живљења и смањимо емисију штетних гасова“ изјавила је на додели Уговора за енергетску снаацију породићнигх кућа и станова помоћница у Министарству за рударство и енергетику Маја Вукадиновић
По дефиницији, енергетска ефикасност односи се на техничке уређаје, као и на одређене мере и понашања, чији је циљ да се потрошња енергије сведе на минимум, а да се при томе не наруши ниво комфора. Резултат повећане ефикасности су значајне новчане уштеде, али треба истаћи и директан утицај на очување животне средине.
Општина Пријепоље је од 2021. године започела пројекат енергетске санације породичних кућа и станова. То је била иновативна идеја једне општине настала као последица остатка средстава у општинском буџету у износу од 2 милиона динара. Енергетски менаџер општине Ремзија Фетаховић истиче да је било доста недоумица и на нивоу самог Министарства рударства и енергетике а по питању законских права локалних самоуправа за суфинансирање домаћинстава за унапређење енергетске ефикасности. Међутим, у марту исте године дошло је до решења законске проблематике од стране служби које припадају министарству, а општина је већ у међувремену припремила правилник који је приказан на Општинском већу, као и предлог јавног позива и осталих пратећих докумената (пријавни обрасци, решења, потврде). Министарство је, наиме, одлучило да подржи општине у тој намери и да само по себи учествује у издвајању средстава за ове јавне конкурсе. Укупан буџет за реализацију првог јавног позива из 2021. године био је 4 милиона динара, а сходно томе подручје које је обухватио овај позив сведено је на „прву зону“.
Реализација прорама је врло успешно спроведена већ до новембра исте године, а проценат реализације био је преко 70%. Потом је министарство у међувремену расписало још један јавни позив – за уградњу фото-напоснких соларних панела на кровове кућа грађанима који су испунили услове за ову врсту мере унапређења енергетске ефикасности домаћинстава, а главни предуслов представљао је капацитет кућне електричне инсталације и прилагођавање мерног места, по прописима Закона о енергетици. Општина је учествовала и у овом јавном позиву и додељена су јој средства у истом износу као и средства која су опредељена из буџета локалне самоуправе, односно 2 милиона динара. Овај програм у потпуности је реализован у 2022. години, са појавом проблема прикључка на мрежу.
Фетаховић истиче да је био врло пријатно изненађен интересовањем грађана за ове мере и да је број пријављених растао из године у годину. Потом је 2022. године општина Пријепоље опет расписала јавни позов, али овог пута са знатно увећаним буџетом. Као једну од околности која је знатно утицала да само министарство определи ова средства, Фетаховић истиче и статус општине Пријепоље, која се по развијености налазила испод четири категорије које су дефинисане од стране државе и припадала је такозваној „групи девастираних општина“, по критеријуму просечних примања која су била испод 45% просека општина у РС. Свакако, Фетаховић наглашава, да је и велика заинтересованост значајно утицала.
У јавном позову из 2022. године, Министарство рударства и енергетике учествовало је са 70% од укупних средстава, а из буџета општине опредељено је 30%. Односно, 9 милиона динара издвојено је из буџета локалне самоуправе, а 21 милион доделило је министарство. Овај јавни позив успешно је реализован крајем 2023. године, а учествовало је око 126 домаћинстава.
У 2023. години општина је опет издвојила исти износ средстава као и претходне године, односно 9 милиона, док је министарство поново подржало са двадесет и једним милионом. Реализација тог јавног позива се приводи крају управо сада.
Тројни уговор између општине, као носиоца реализације јавног позива, привредног субјекта који испуњава услов да учествује у јавном позиву, а који је дужан да грађанима обезбеди предрачуне као део обавезне документације, и грађанина, који испуњава све остале услове, подразумева рок за реализацију од 6 месеци. Међутим, због ограниченог броја извођача радова, анексирањем поменутог Уговора, рокови су индивидуално продуживани.
Када су у питању извођачи радова, односно привредни субјекти, због недостатка одговарајућих фирми из Пријепоља, односно недовољно истих које испуњавају услове потребне за реализацију ових пројеката, пружена је могућност учешћа фирми и из других градова Србије. Међутим, најзначајнији су били привредни субјекти из Пријепоља и Ужица.
Такође, Фетаховић је истакао значај уградње две врсте соларних панела, за производњу електричне енергије и за прикупљање топлоте. Што се тиче панела који служе за производњу електричне енергије, он истиче велико интересовање грађана.
Као позитиван ефекат ових јавних позива, Фетаховић истиче и појаву да су фирме из Пријепоља запослиле додатне раднике како би испоштовале рокове и обезбедиле грађанима квалитетну услугу. Односно, значајан део средстава која су општина а и грађани добили кроз ове пројекте остао је на тај начи у самој општини.
Међутим, издваја се један, како Фетаховић наглашава, објективан проблем када су у питању станови у општини. Односно, велики део зграда нема регулисану неопходну докментацију за легализацију објекта, па, самим тим, грађани који живе у становима нису у могућности да испуне све тражене услове за ове пројекте и учествују у њима.
Енергетски менаџер општине Фетаховић наговестио је и да је у току припрема за нови јавни позив за оне грађане који имају статус енергетски угроженог купца (регулисано члановима 3, 6, 7. и 8. Уредбе о Енергетски угроженом купцу).
Значај ових пројеката свакако јесте смањење емисије угљен-диоксида, боља енергетска решења за грађане, као и смањење потрошње енергије и енергената. А, када су у питању соларни панели, општина је добила такозване „произвођаче“ који производе своју ел. енергију за сопствене потребе, а вишак враћају у мрежу.
Верица Кијановић