„Циљ је да имамо из сваког града једног знаменитог и познатог инжењера како бисмо приказали њихов рад и сам њихов значајׅ“
Удружење инжењера Полимља настало је 2019. године у Пријепољу а чланови су инжењери разних струка из Пријепоља, Прибоја и Нове Вароши. За пет година рада може се похвалити реализацијом бројних пројеката. Основано је на иницијативу Савеза инжењера и техничара Србије, а предесдник удружења Душан Плескоњић истиче да поред саме иницијативе, Свез пружа и максималну подршку раду самог Удружења и свим његовим активностима. Плескоњић истиче да је квалитет рада препознат и од стране грађанства у местима у којима су изложбе гостовале, као и од самог Савеза. Идеја је, према његовим речима, била да се прикажу и отргну од заборава знамените личности архитектонске и градитељске области које потичу из општина које Удружење покрива и прикаже богата архитектонско-градитељска баштина, настала кроз слојевиту вишевековну прошлост Полимља.
„Ево сад, за пет година свог постојања Удружење је направило, без лажне скромности, изузетно вредне и признате резултате. Почело је организовањем изложбе поводом 150 година постојања и рада Савеза инжењера и техничара Србије под називом „Од техничарске дружине до савременог удружења“, коју смо организовали у Музеју у Пријепољу где су присуствовали многи наши суграђани и руководство Савеза инжењера и техничара из Београда. Следеће године организована је изложба о професору доктору Ђорђу Радићу, првом доктору пољопривредних наука код Срба и родоначелнику модерне пољопривреде у Србији. Након ове изложбе, Удружење је имало један много вредан и запажен пројекат. А то је било организовање конференције са међународним учешћем и приказивање изложбе о широм света познатом и признатом Прибојцу професору доктору Вујици Јевђевићу, „хидрологу светског гласа“. Учешће су узели и своје радове послали његови ученици, докторанти из разних крајева света и из наше земље. За ову изложбу и каталог изложбе Удружење и ауторка изложбе Оливера Ћосовић су добили најпрестижније признање које додељује Савез инжењера сваке године, а то је Повеља за најбољу ИТ организацију у 2021. години и Повеља за најбољу ИТ публикацију Савеза инжењера и техничара Србије“ истакао је Плескоњић.
Плескоњић се потом осврнуо и на пројекат који је уследио, а то је конференција о архитекти и сликару из Пријепоља Милану Минићу. Такође, овом приликом приређена је и изложба како у Пријепољу, тако и у Београду, Лозници, Суботици, Зрењанину и Нишу. Издат је и Зборник радова са конференције и каталог изложбе аутора архитекте др. Игора Марића.
Значајно је поменути и пројекат организовања изложбе о Милутину Миланковићу која је реалиозвана са Удружењем Милутин Миланковић из Београда, а том приликом је приказан и филм о нашем познатом научнику.
„Удружење је организовало и прву научно-стручну конференцију „Архитектонско, градитељско и културно наслеђе Полимља – од тардиционалног до модерног“, где су учешће узели наши суграђани и истарживачи, научници из других градова, Ниша, Београда и Ужица. Презентовани су радови о Полимљу, почев од утврђеног града Милешевца, о Милешеви, о белешкама о Пријепољу, о споменичком наслеђу, о исламској архитектури, о изградњи јавних објеката у Новој Вароши, о спименику Светитељу Сави, о урбаној архитектури Новог Пазара, као и о развоју Пријепоља, са освртом на планирање града од педесетих година двадесетог века“ истакао је Плескоњић.
Организовано је и стручно предавање под називом „О градитељској традицији и њеном значају“ где се аутор осврће на низ ауторских личности или тимова и подсећа на традицију као непресушни извор неопходан за многе полемике у струци и начин употребе традиције, али и будућност струке.
„Један од следећих пројеката које је Удружење реализовало је и изложба професора доктора Александара Радојевића под називом „Архитектура + цртеж“ коју смо приредили у нашој установи у великој галерији Дома културе, где је приказан целокупни опус његових радова од дугогодишњег бављења архитектуром и професуром. Ауторка ове изложбе била је мр. Маре Јанакова Грујић“ напомиње даље Плескоњић.
Плескоњић је истако значај сарадње са бројним установама у Србији и земљама окружења, као што су: Завичајни музеј у Прибоју, Центар за културу „Вук Караџић“ из Лознице, Културни центар Зрењанина, Завичајни музеј Пљевља, Полимски музеј у Беранама, Историјски архив Ужице, Историјски архив „Рас“ из Новог Пазара. А посебно је истакао сарадњу са Инжењерском комором Србије и ИКС Регионалног центра Чачак, као и са Министарством културе и Министарством науке и технолошког развоја.
Најавио је и конференцију која ће бити организована у 2025. години о архитектонском и културном наслеђу Полимља, где се очекује сарадња са Музејем Полимља у Беранама и Музејем у Пљевљима.
„Неће се ово задржати само на овоме. Били су планови за још једног признатог и познатог инжењера из Нове Вароши. Циљ је да имамо из сваког града једног знаменитог и познатог инжењера како бисмо приказали њихов рад и сам њихов значај“ објаснио је Плескоњић.
Верица Кијановић