Који су то позитивни примери еко-пољопривреде и домаћих брендова и зашто је то уопште значајно за неразвијену општину као што је Пријепоље?

Према речима директора ТО Пријепоље Петра Васиљевића, начин на који сама локална самоуправа и Туристичка организација могу да допринесу брендирању и пласирању производа карактеристичних за овај крај Србије јесте свакако помоћ у промоцији на сајмовима туризма или домаћих производа. То се, пре свега, спроводи кроз израду и пласирање пропагандних материјала, кроз приказивање и дегустацију. Такође, Туристичка организација се труди да и на друге начине помогне домаћим произвођачима, па тако даје на употребу штандове произвођачима за потебе излагања производа, а као поклоне за сараднике и пријатеље пласира производе људи из самог Пријепоља.

Оно што Васиљевић истиче као значајно за што бољи пласман јесте, пре свега, постојање бренда и основне декларације.

„Последњих месеци је присутан тренд раста интересовања и код ситних произвођача по питању промоције и учешћа на тематским изложбама, нарочито домаћих производа. Али за сада то још увек није заступљено у довољној мери у којој је неопходно да буде. Надамо се да ће се то наставити у наредном периоду и да ћемо и као установа и као локална самоуправа имати више могућности и средстава да омогућимо директну презентацију на неким регионалним центрима, попут Златибора, Златара и Пештера, а такође у Црној Гори и Босни и Херцеговини. На тај начин врло лако могу бити препознати наши производи и Пријепоље као општина која има незагађену животну средину и која може да пружи те производе по веома конкурентним ценама“ истиче Васиљевић.

А, када су у питању конкретни производи који представљају будућност пољопривредне производње и еко-пољопривреде у Пријепољу, Васиљевић наглашава да то мора и треба да буду производи карактеристични не само за одређена села понаособ, већ и за овај туристички подрегион. Он је у овом случају истакао значај производа од меса и млека, као што су: суво месо, сиреви, кајмак, мед и производи од меда који су, према његовим речима, веома погодни за транспорт и пласман уопште. Такође, неки од тих производа јесу и домаћи сокови и џемови од врста воћа које су карактеристичне за овај предео, а и чувена ретка ракија од дивље крушке. А, оно на чему треба још порадити и што, према његовим речима, није довољно експлоатисано јесу и производи домаће радиности направљени од вуне.

„Што се тиче производа од воћа, имамо и ситу што је један веома специфичан локални производ. Она је асолутно невалоризована и може да има своје место на тржишту и требало би мало више да јој посветимо пажњу“ наглашава Васиљевић.

„Сушено воће, поврће и лековито биље једна је од главних производних шанси, поготово за жене у руралним подручјима. Јер, код нас је до сад и била пракса да жене одлазе и скупљају то лековито биље у јесењем и летњем периоду. Сада постоје и могућности да се то пакује у адекватну амбалажу, да се промовише адекватно на тржишту, али и да се наплати рад тих жена или генерално радника у руралним подручјима. Према истраживањима, сушено воће и поврће има вишеструко већу вредност, а може дуже да се чува и складишти и да се користи за разноразне намене, не само у кухињи, већ и изван тога“ објаснио је Васиљевић.

Директор Туристичке организације је истакао и значај удруживања више произвођача како би се произвела већа количина неког производа и како би се сама организација посла подигла на виши ниво. Па тако, што се тиче самог брендирања, директор истиче да је то веома сложен и не тако јефтин процес, због ланца одговорности, али оно што тај сертификат гарантује јесте квалитет производа, па, самим тим, удруживање може бити решење за поделу и трошкова и одговорности.

На ову тему испред локалне самоуправе своје мишљење изнео је члан Општинског већа задужен за пољопривреду Санел Диздаревић. Према његовим речима, Министарство пољопривреде има редовне програме којим субвенционише брендирање домаћих, а поговото органских производа. Међутим, како он каже, у току последње две године није било захтева од стране произвођача у нашој општини. 

Са друге стране имамо позитиван пример познатог пријепољског бренда прехрамбених производа под називом „Волим добро у људима“ који је настао 2017. године као идеја да се пласирају квалитетни органски и конвенционални производи. Бренд је временом обогаћиван садржајем и стигао је до опсега од око 100 различитих производа. Према речима Белмина Бајровића, менаџера квалитета и безбедности производа, главни производи који изазивају највећу потражњу и који су били најатрактивнији на тржишту у самом почетку, а и касније су залеђена теста – пице и мантије, која су спремна за употребу у веома кратком временском року. Потом, производња је проширена и на органске производе од воћа, тестенине, сокове, џемове и друго.

Како би ово све било реализовано на квалитетан начин и како би се са сигурношћу задржао квалитет и безбеднист производа неопходно је да добављачи сировина, као и сама фирма, пролазе ригорозне контроле квалитета, а поготово ако су у питању они производи који имају назнаку органског порекла. Када су у питању управо ти производи овог бренда, раде се испитивања сировина које су потребне за њихову производњу по уобичајеној процедури на сваких 6 месеци, а раде се и саветодавне консултације са стручњацима за саму пољопривредну производњу.

Оно чиме се овај бренд може похвалити јесу тестенине које су веома цењене на европском тржишту и које имају међународно признат стандард. Такође, из руководства ове фирме наводе да никада нису имали проблема и жалби на сам квалитет производа, односно није било рекламација. Поводом пласмана ових производа, из управе фирме истичу да је тешко направити добру рекламу када је у питању домаће тржиште, али да далеко већи успех имају на страном тржишту, односно у Европи. У том погледу, једна од отежавајућих околности јесу и навике нашег становништва, па се тако у скоро сваком домаћинству производе мање количине неких од ових производа као што су домаћи џемови и сокови. А да је сам овај бренд међународно познат и признат показују и учешћа на бројним сајмовима прехрамбених и других производа.

Оно што још представља отежавајућу околност јесте и пласман производа на европско тржиште из разлога што Србија још увек није чалница Европске уније, па је и целокупна процедура око транспорта, односно саме документације потребне како би се производи отпремили комликованија него што је то случај са земљама које јесу чланице.

Верица Кијановић

ОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите Ваш коментар
Молимо унесите Ваше име