Порез на имовину остаје исти. Извршење буџета за девет месеци нешто изнад 55 одсто. Председник општине Драго Пoпадић у обраћању по свим тачкама дневног реда упутио неименованим одборницима примедбу да се баве „политиканством“. Петиција грађана да се донесе одлука о забрани изградње мини хидроцентрала у Пријепољу изгласана као „допунска тачка“, а после расправе скинута са дневног реда.
Седница је почела минутом ћутања за 15 погинулих путника на које се обрушила бетонска надстрешница на Железничкој станици у Новом Саду. Након тога се расправљало о пореским коефицијентима и стопама који остају исти као и претходних 8 година.
Извршење буџета за девет месеци ове године била је тек осма тачка дневног реда, од 12 колико их је разматрано на шестој седници Скупштине општине, која је одржана у среду. Можда зато, како рекоше представници извршне власти, што је сада већ новембар, па су подаци другачији. Ипак, проценат остварења прихода био је скромних 55 одсто, а расхода 56,39 одсто. Зашто је то тако, није анализирано. Ипак, како је наглашено, до седнице, извршење буџета је већ 73,48 одсто, а до краја године очекује се барем 82 одсто. Одборници су имали различита мишљења када је реч о формирању Установе за спорт. Ова установа ће се бавити спортским објектима. Поједини одборници су сматрали да је неопходно да се зна каква је економска рачуница, шта оправдава оснивање једне овакве установе, како ће спортске дворане бити третиране. Како нам изгледају и колико смо водили рачуна о спортским дворанама најбоље би илустровале фотографије некад најрепрезентативнијег таквог објекта у округу, сала у ОШ“Владимир Перић Валтер“ и снимци пошаљу у свет. Неки одборници су сматрали да ова будућа установа неће много променити стање спортских терена али ће добро послужити за ухлебљење, директорска места и партијска запошљавања и коалициона уцењивања. Искуство учи. Чуло се и питање око „случаја“ изграђене али од 2019.године затворене модерне спортске сале у Бродареву. Одговори су као и до сада: чини се, предузимају се кораци, упућени су дописи,ускоро треба очекивати…
Као допунска тачка именован је Штаб за ванредне ситуације, анализирано је кратко какве су све последице суше. Председник општине Попадић је овом приликом истакао „историјску куповину цистерне за воду и улагања у водовод“. Када је добио сугестију да припази кад говори о људским животима, јер је и један изгубљен превише, казао је да је „под температуром“, па се можда зато„лоше изражава“ али да „није битно“ да ли је „исправно рекао неку реч“ јер има много битнијих ствари, те да се одборници „не баве политиканством“. Показаће се да је ово била реч коју је упућивао у сваком свом обраћању по свим тачкама дневног реда, иако није именовао одборнике који се баве политиканством, па је остало нејасно на шта је или на кога је конкретно мислио.
У здравство се из буџета и у овој години доста улагало. Болница је утрошила од 11 милиона динара 90 одсто средстава, све иде по плану, специјализанти се враћају, скенер се већ употребљава, а милион динара из општинског буџета за нашу Болнцу биће упућено Здравственом центру Ужице који је тражио од свих општина у округу да издвоје по милион динара како би се набавила опрема за операцију катаракте јер преко 300 пацијената је на чекању. Питање је било да ли је то законски могуће, а онда и да ли је етички јер је пријепољска општина са најнижим просеком плата, са буџетом девастиране општине и колико тих десетак милиона заиста значе таквом здравственом гиганту. И Дом здравља је набавио шта је предвиђено, и још ће, само су одборници поставили питање када ће се покренути озбиљна иницијатива да се коначно формира Здравствени центар Пријепоље јер је Влада Србије донела одлуку још 2019.године а није чињено ништа. Питање је било и коме одговара таква ситуација јер 10 година Пријепоље нема ни члана у Управном одбору Здравственог центра Ужице, тако да не утиче ни на кадровање, ни на планове, ни на набавке, што је недопустиво. Коме и чему погодује овакво стање? Донет је Програм развоја туризма од 2024. до 2029. године што значи да је једна година отишла у неповрат или није рађено ништа према програму. Али радиће се, прошириваће се капацитети, мапираће се, подстицати рурални туризам, дестинације ће се презентовати, кадрови ће се обучавати. Цифре пак и даље показују да смо у овој области на дну кад је реч о општинама Златиборске регије. Али унапређиваће се. Потребна је пре свега „синергија“. Похваљен је план али је речено да је и претходни исто тако био добар. Али број ноћења гостију за четири године се повећао на нивоу „статистичке грешке“.
ЈКП“Лим“ за девет месеци ове године је пословало „домаћински“ , позитивно, уз све уштеде. Од извршне власти стигло је „упозорење“ да се руководство „уразуми и ради у интересу грађана“ јер тамо има више директора. Но, и на ово су одборници имали одговор да успешност рада комуналаца ипак зависи од извршне власти. Потпуно неочекивано усвојен је предлог опозиционог одборника Р. Ракоњца, да се на седници расправља о петицији групе грађана, односно Неформалне групе „Заштитимо реке Пријепоља“ којом се захтева да се донесе одлука којом ће се забранити изградња мини хидроцентрала у општини. Неки од одборника су узели учешће у расправи баш срчано и истакли своје ставове који су изричито против мини хидроелектрана. Но, тада су се умешали шефови одборнчких група који су сматрали да се не може доносити никаква одлука јер ни нема предлога, није урађен материјал и да је расправа потпуно ирелевантна. Председник општине Попадић је упозорио да се овако нису договорили на коалицији, да ова тачка није ни требало да буде усвојена за дневни ред и да се опет ради о „политиканству“. Поједини одбрници нису прихватили да не мисле својом главом, иако су коалициони парнери. Тако је тачка дневног реда која је усвојена, скинута са дневног реда после вишеминутне расправе.
Користећи право на одборничко питање,одборник Р.Ракоњац је поставио питање зашто је на пречас затворен Висећи мост и ако није безбедан зашто није затворен раније, него баш одмах после велике трагедије која се догодила у Новом Саду, те је још питао да ли јавни објекти имају употребну дозволу.
Индира Хаџагић