Јабука је тридесет година била центар пријепољског туризма и захваљујући Меморијалном комплексу „Бошка Буха“ који је под заштитом државе, ту су се окупљале генерације младих кроз разне врсте едукативних и педагошких садржаја. Међутим, сви објекти, и туристички и меморијални су „закључани“, а покушаји продаје путем лицитације 2019 и 2022.године су одложени јер се пре тога мора решити судбина Меморијалног комплекса. Тако је Јабука уместо туристичког бисера постала велика мука али и још већа брука, не само за пријепољску општину. А што не би била други Pestalozzi?
Скупштина општине Пријепоље усвојила је 2022.године најважнији стратешки документ, а то је План развоја до 2029.године. Недвосмислено је истакнуто не само у документу, већ и у свим обраћањима политичких лидера који су на челу локалне самоуправе, да је туризам, после пољопривреде, привредна грана на којој се базирају развојни планови општине. Какво је реално стање? Како се то наводи и у Плану развоја, током последњих година број запослених у сектору услуга смештаја и исхране опада и далеко је испод просека Златиборског округа и државе. Присутан је пад у доласцима и ноћењима туриста у Пријепољу и тај удео на нивоу туристичке регије Западна Србија је испод 1 одсто. Да ли се у овој области нешто драстично може изменити и да она постане битнија у све мршавијем привредном билансу Пријепоља? Колико је то реално за преосталих 5 година? Изазов је огроман. Но, председник општине Драго Попадић нема дилему кад је реч о реалним капацитетима општине, па је за Лист „Полимље“ рекао:“ Кроз досадашње стратегије развоја акценат смо стављали на пољопривреду и туризам. То јесте неко наше опредељење али нећемо измишљати „топлу воду“ јер је она измишљена. Само треба да научимо да продајемо и пласирамо. Боље је имати хотел са 50 запослених него фабрику са 200 запослених јер то даје резултате у ширем контексту“. Иако је већ одавно далеко од туриста због девастације објеката који су некада чинили ову планину пожељном и привлачном не само за локалне излетнике, већ и за рекреативну наставу, планинаре, љубитеље зимских спортова, Јабука се спомиње као једна од дестинација од које се очекује да буде основ за развој туризма општине Пријепоље. Међутим,пуно је „знакова питања“ јер је Јабука по много чему специфична. Продаја објеката који су годинама запуштени и закључани није реализована јер Јабука има и Меморијални центар „Бошко Буха“. То целој причи даје „чудан ток“.
ЈАБУКА НАША ДИКА, НАША МУКА И НАША БРУКА
Тридесет година је прошло од када постоји дилема око власништва објеката на Јабуци. Ту су ресторан, павиљони који су некада били део акцијашког насеља кад се градила пруга Београд-Бар, потом су служили за смештај гостију, а на крају за смештај избеглица за време рата у Југославији. Ту је и Меморијални комплекс „Бошко Буха“ и ту је некако све стало и застало. Зашто? Јабука је добила Туристички пупољак за идеје и потенцијале. Била је средина осамдесетих година прошлог века. И заиста је то била, све док није почела власничка трансформација. Испоставило се да није једноставно све то продати. На Јабуци је јединствени Музеј пионира и омладине Југославије са 270 факсимила докумената и фотографија о деци-војницима у партизанским одредима током Другог светског рата. Спомен-дом „Бошко Буха“ са својом спомен-собом био је место окупљања пионира, извиђача, деца су долазила на рекреативну наставу, на једнодневне излете. Одлуком Скупштине општине Пријепоље од 30. маја 1986. године Меморијални комплекс „Бошко Буха“ је проглашен културним добром од изузетног националног значаја и он се налази под заштитом Завода за заштиту споменика културе. Сви објекти на Јабуци у фебруару 2019.године нашли су се на јавној лицитацији у оквиру продаје објеката Угоститељског предузећа „Путник“ али је покренута петиција на којој су били потписи преко 900 грађана, међу којима су и угледне личности из области историје,музеологије, архитектуре, уметности, педагогије, што је свакако утицало да Агенција за лицитирање стечајних управника поништи оглас о продаји овог комплекса на Јабуци. Настало је још једно велико ћутање. Међутим, у међувремену се стручна јавност Србије заинтересовала за овај случај, па су виђене и компетентне личности почеле у медијима све више да говоре о Јабуци, односно јединственом Меморијалном комплексу који је добио име по народном хероју Бошку Бухи, који је погинуо на овој планини, на којој му је саграђен и споменик 1970.године што је био и почетак приче о стварању меморијала, а поред овог споменика,подигнуте су и бисте деце народних хероја из свих тадашњих република и покрајина Југославије.Одлуком Народне скупштине СР Србије 1987.године Меморијални комплекс“ Бошко Буха“ добио је статус непоктретног добра од изузетног значаја, којом су забрањени сви радови који га могу на било који начин угрозити.
Хиљаде деце из читаве бивше Југославије је боравило у МК „Бошко Буха“ на Јабуци. Ту су се, у доминантном антифашистичком окружењу, одвијале рекреативне наставе, школе у природи, екскурзије, спортске припреме и такмичења, летовања, зимовања, стваралачке радионице и кампови, дебатне радионице, сусрети свих школа бивше СФРЈ које се зову „Бошко Буха“, смотре деце песника и рецитатора… Меморијални комплекс био је интегрисан у систем образовања и васпитања, изграђен од пионирског динара (прилога који су сакупљали ученици свих школа бивше СФРЈ, као и уз значајну помоћ тадашњег индустријског гиганта, Текстилног комбината „Љубиша Миодраговић“ из Пријепоља), па су посете и боравци деце и омладине у МК „Бошко Буха“ биле масовне и редовне. Све до 1991.године. Од тада Јабука и објекти су остављени „ветровима висоравни“.
Неформална група Иницијатива за обнову МК“Бошко Буха“ 2019.године ангажовала се на очувању Меморијала. Имали су више састанака у Заводу за заштиту споменика и Министарству за културу. У мају 2019.године обишли су локалитет, фотографисали стање објеката, послата писма о намерама, као и ургенција за хитну санацију крова на спомен дому. Ургенцију и сагласност да се сними објекат послао је, као званични допис, Републички завод за заштиту споменика културе. У јануару 2020. незванично се сазнало да је Министарство културе предложила Републичкој дирекцији за имовинско правне послове да се МК „Бошко Буха“ експроприше. Упућени су дописи како би се сазнало више о процесу експропријације објеката на Јабуци и у марту 2020.године добијен је званичан одговор да је Републичка дирекција за имовину разматрала предлог Министарства за културу и информисање о експропријацији МК „Бошко Буха“, али да држава нема средстава да га од предузећа „Путник“ откупи .Неформална група Иницијатива за обнову МК“Бошко Буха“ је инсистирала да се Меморијал, као јавно добро од изузетног значаја, изузме из стечајне масе, да се пронађе начин да се врати у власништво државе и да му се врати првобитна намена, тј. да постане поново едукативни, стваралачки и спортски центар, регионалног карактера и да се размотре могући облици јавно приватног партнерства, власништва и модели управљања. Упоредили су Јабуку са Pestalozzi(Дечје село као европски центар алтернативне педагогије којим се Швајцарска поноси).
Агенција за лиценцирање стечајних управника крајем децембра 2021.године објавила је да се више објеката угоститељства, туризма и културе, и парцела земљишта, продаје кроз стечај Угоститељско туристичког предузећа „Путник Пријепоље”, по почетној цени од укупно 44 милиона динара. Кроз три одвојене продаје понуђено је 14 објеката чија је укупна површина око 3,5 хиљада квадратних метара, док су земљишне парцеле веће од девет хектара.
Међутим јавно надметање, заказано за крај јануара 2022.године, поново је отказано. Захваљујући широј друштвеној кампањи коју је водила Иницијатива за заштиту МК“Бошко Буха“ као и струковних удружења, обраћању свим релевантним институцијама, донета је одлука о одлагању продаје објеката на Јабуци. Од тада, па до јесени 2024.године нема нових информација. Део јавности сматра да би продаја барем једног дела објеката који се налазе у веома лошем стању,јер су закључани и о њима нико не води рачуна, омогућила власнику да покрене инвестиције које би унеле нови живот на ову изванредну планину и вратиле је на туристичку мапу не само Србије већ и региона, јер се налази на граници са Црном Гором. Наравно, многи се слажу да би било неопходно ко год да је инвеститор да се обавеже да води рачуна о историјском значају Меморијалног комплекса.
Председник општине Драго Попадић покренуо је једну нову иницијативу кад је реч о оживљавању Јабуке као туристичке дестинације. Овога лета предочио је да је у припреми ребаланс буџета општине, којим ће се омогућити радови на обнови водоводне мреже на Јабуци.
-Циљ нам је да вратимо некадашњи сјај Јабуци. Конкурисали смо код Министарства за туризам како би један општински објекат претворили у туристички објекат. У плану је и реновирање хотела, за шта ћемо тражити подршку државе у привлачењу инвеститора. Верујемо да Јабука има потенцијал за развој туризма,” закључио је Попадић.
Шта ће бити у споменутом објекту који је у власништву општине није детаљније речено али је споменута-сувенирница.
Индира Хаџагић