Ove godine je izrazito sušno leto sa nekoliko toplotnih talasa uticalo i na rod voća i povrća, kao i ostalih ratarskih kultura. A kako je manji rod lošijeg kvaliteta uticao na cenu zimnice?

Sezona pripremanja standardnih sadržaja zimnice uveliko traje, a negde je već i pri kraju. Kakve su cene na našim pijacama i u piljarama imajući u vidu da je letnja sezona bila izuzetno sušna i uticala na rod voća i povrća, kao i na kvalitet istog?

Prijepoljska pijaca je prethodnog vikenda bila izuzetno posećena, a i ponuda je bila raznovrsna, od meda i pčelinjih proizvoda, preko mlečnih proizvoda i raznih vrsta voća i povrća. A od celokupne ponude najveće interesovanje je vladalo za povrćem od koga se sprema zimnica.

Paprika koja se koristi za pripremanje čuvenog ajvara košta od 170 do 190 dinara po kilogramu, s tim što postoji mogućnost i kupovine „džakom“ pri čemu cena za ceo džak iznosi 1000 dinara. Paprika „somborka“ košta oko 300 dinara, a plavi patlidžan do 150. Za gajbu paradajza je potrebno izdvojiti 1200 dinara, a tegla domaćeg nebrendiranog ajvara košta 1000 dinara. Cena kupusa kreće se od 75 do 80 dinara, kornišona 300 dinara po kilogramu, a po gajbi 260. 

Kada su u pitanju piljare, cene su nešto veće u odnosu na cene na tezgama pijace, ali sve to u zavisnosti od vrste povrća i njegovog porekla. Pa je tako za papriku od koje se priprema ajvar potrebno izdvojiti od 170 dinara za paket do 230 za kilogram. Paprika „somborka“ košta od 200 do 250 dinara, a plavi patlidžan oko 130 dinara. Cena paradajza se kreće oko 120 dinara po kilogramu, a cena kornišona iznosi 230 po gajbi, odnosno 250 po kilogramu. Kupus je nešto jeftiniji nego na pijaci i košta 75 dinara po kilogramu, dok karfiol zadržava najvišu cenu od 330 dinara po kilogramu.

Cene povrća na tezgama i pijace i piljara znatno su veće u odnosu na prethodnu godinu, a da li na to utiče sveopšte poskupljenje ili samo vremenske prilike koje su ove godine bile veoma nepovoljne za poljoprivrednu proizvodnju?

Verica Kijanović

Podelite tekst: