Трансфер станица „Бањица“ за четири општине свакако је најважнији комунaлни објекат јер се тиме не решава сасвим али ублажава проблем депоновања смећа што је пут ка изградњи и санитарне депоније. Али од 2007.године, када је почела прича, па све до 2024.почетак рада трансфер станице, односно завршетак свих радова, најављује се или за пролеће или за јесен те или наредне године. Докле?

Изградња  санитарне депоније „Бањица“ за четири општине, Пријепоље, Прибој, Сјеницу и Нову Варош,  почела је 2007.године. Тада је најављено да ће бити завршена „до јесени“. Петнаест година касније имали смо најаву да ће Трансфер станица, као увод у будућу санитарну депонију, бити завршена „до јесени“. А онда је постало извесније „пролеће“. Но, стигла је и јесен 2023. а од завршетка радова  није било ништа. Пролеће 2024.донело је новину: десетогодишњи директор и једини запослени у овом предузећу, чији су оснивачи споменуте четири општине, поднео је оставку. Јесен само што није, а извесна је само информација да ће се радити нови Регионални план управљања отпадом јер је старом истекао рок.  А именована је крајем јула и нова директорица. Следи најава“наставка радова“. Наиме, када је, пре две године, изгледало да све „тече по плану“ настао је нови проблем, а то је брдо изнад приступне саобраћајнице које ваља санирати да се не би „отиснуло“ на новоизграђени пут. То  значи да треба сачекати ново пројектовање, а потом тек следе додатни радови. Тако Трансфер станица и даље чека. Могуће „ново пролеће“.  Или јесен?

ПОЧЕТАК, ПА ЗАСТОЈ

 „На локацији Бањица званично почели радови на изградњи савремене депоније смећа за четири општине по светским стандардима. Почетак радова озваничили министар за науку и заштиту животне средине и председници четири општине“. Било је то 2007.година.У марту те године предузеће из Београда је „уведено у посао и почео је да тече рок од 150 дана  за завршетак прве фазе Регионалне санитарне депоније Бањица. Вредност депоније процењена је на 3 милиона евра“. Речено је да су испоштовани „сви важећи  стандарди“ и да ће ово бити „еколошки најбезбеднија депонија смећа у Србији“. Само годину дана касније радови су стали. „Идентификовани“ су недостаци у техничкој документацији и процењено је да  треба изменити главни пројекат. Уследило је затишје, а онда је 2011.године  добијена  сагласност на Регионални  план управљања отпадом.  Новембра 2013.године завршена је измена  главног пројекта на основу кога је процењена  вредност инвестиције  била 776 милиона динара. До 2016.године су изведени само земљани радови  у вредности од 76 милиона динара, а средства су обезбеђена из фонда  НИП-а и из Фонда за заштиту животне средине. Четири општине су издвојиле  15 милиона динара  за израду  пројектне документације и решавање имовинских односа.  Како је закон налагао основано је и предузеће Регионална санитарна депонија „Бањица“, које је имало само директора и представнике из општина који су чинили скупштину и који су добијали редовно принадлежности ,иако  радови нису  настављани. И тако неколико година.

ОНДА ЈЕ ПОНОВО КРЕНУЛО

Онда је 2017.године покренута иницијатива да се не подручју Пријепоља гради Трансфер станица као претоварно место за сакупљање отпада. Изгледало је „изгледно“, јер је општина успела да нађе  и донаторског партнера, односно Влада Словеније је подржала пројекат изградње Трансфер станице за комунални отпад у пријепољској општини и одобрила 800.000 евра за ове намене. Одобрена донација је обезбеђивала половину неопходних средстава за укупно предвиђене радове на локацији Стругови и била је резервисана у буџету Републике Словеније за 2018.годину. Скупштина оштине Пријепоље је још почетком октобра 2016. донела  одлука о одређивању Стругова за Трансфер станицу јер је за ову локацију још 1992.године урађена пројектна документација. Међутим, процедура добијања потребне документације кад је реч о оваквим инвестицијама није била једноставна. Влада Србије је давала мишљење за градњу оваквих објеката, чак и када су привремени. И цео план око изградње Трансфер станица за пријепољску општину пропао је после мање од годину дана јер је Влада Србије  донела Одлуку о заједничком обезбеђивању и спровођењу  управљања отпадом. Овом одлуком је прецизирано на које ће постојеће санитарне депоније општине одлагати свој отпад. У одлуци је наведено да ће четири општине(Пријепоље, Прибој, Нова Варош и Сјеница)свој отпад усмеравати ка  Регионалној санитарној депонији „Дубоко“ у Ужицу. Док се све то не реализује, три општине депонују своје смеће на привремену депонију „Дубоки поток“  тако што су се обавезале да је максимално одржавају на адекватан начин до изградње Трансфер станице. И то траје већ четири године. Од јуна 2021. зна се да је неопходно да се, поред самог објекта Трансфер станице, ураде приступне саобраћајнице, далековод и водовод. „Доста је непознаница. Ако се све могне урадити до половине наредне године, биће задовољавајуће“, отворено је нагласио дугогодишњи директор Љубенко  Васиљевић.  Односило се то на 2022.годину.  Наговештавало је све да ће „врпца“ бити пресечена и то са највишег нивоа.

Министарка за заштиту животне средине у другом мандату Ирена Вујовић  обећала је затварање несанитарне депоније  „Дубоки поток“, јер   су у октобру( 2022.) почели радови који ће омогућити стављање у функцију Трансфер станице за претовар отпада, уз најаву да ће се убрзати и радови на изградњи Регионалне санитарне депоније за четири општине. 

-Обезбедили смо и додатна средства за далековод, приступни пут и део водоводне мреже, изабрали извођача и очекујем да ће у пролеће бити комплетно оспособљена Трансфер станица, где ће се радити претовар отпада из Прибоја, Пријепоља, Сјенице и Нове Вароши по свим предвиђеним стандардима ,рекла је Вујовић, додајући да се паралелно радило на изради пројекта за затварање депоније и у Сјеници.

А онда је у јулу 2023.године, уследило ново „сазнање“, односно предочавање нових „проблема“. На седници Скупштине општине Пријепоље,  Љубенко Васиљевић имао је обавештење да опет не иде како је планирано, да је и ово пролеће прошло, а Трансфер станице нема. Рече да се опет морало стати са радовима, иако је најављивано да ће депонија почети да ради као трансфер станица још крајем 2022.године, а ако не, а оно у априлу 2023. Неће моћи. Што? Завршен је прикључак на постојећи пут Бистрица-Прибој, доведена је вода, делимично ће се нешто моћи „одрадити“ око далековода и струје али не много. Зашто? Па, зато што се појаво нови проблем. Приступни пут пролази испод брда, а брдо  може да се отисне, па камење да се обруши. Очигледно да нико већ деценију целу није видео то што је очигледно.  То значи, ваља пројекат нови сачинити, све папире  обезбедити, пренети са Србијашума на општину део локалитета где се то хоће да обруши и тако све то кад се сабере, не зна директор без предузећа и радника када би уопште могло да се каже шта ће даље бити и каква је динамика. То, вели, не зависи од њега, већ од много фaктора, а све контролише надлежно министарство. Тако одборници  пријепољске Скупштине општине у неколико мандата усвајају извештаје, како неко примети, из године у годину све је исто, а нема никаквих информација када ће предузеће преузети обавезе и када ће смеће почети да се одлаже на адекватан начин.

 „БАЊИЦА“  КАДА?

Разматрање извештаја о пословању предузећа Регионална санитарна депонија „Бањица“  на овогодишњој  јунској седници Скупштине општине овога пута није могло да се заврши „формално“. Није дозволио то дугогодишњи директор  и  десет година једини запослени Љубенко Васиљевић. Иако то јавности није саопштено, он је још на почетку 2024. године поднео оставку, коју нико до тада није разматрао од четири општине које су власници овог предузећа и оснивачи. Предочио је и да девет месеци није примио плату. Предочио је и да  је само пријепољска општина измирила обавезе до ове године, али од јануара ове године ни она. Да нема договора, нема сарадње, нема усвојених неопходних докумената, пре свега недостаје Регионални план управљања отпадом како би „Бањица“ заиста била Регионални центар  за управљање отпадом. 

-У задње време ништа не функционише. Један човек не може да ради у оваквом предузећу. Ја десет година немам ни канцеларију.  Морају се предузети одређени кораци како би држава могла да реализује средства која су намењена овом значајном објекту али ми нисмо  спремни да је пратимо. Изградња је стала, општине морају да се договоре како ће даље“, говорио је Васиљевић.

У међувремену су уследили састанци представника општина и крајем јула за новог директора изабрана је Сузана Шуљагић, која је била директорица комуналног предузећа у Новој Вароши. Тако је завршен посао око парцелизације па ће се пројектом решити питање обезбеђења приступног пута, односно изградње далековода.

Трансфер станица „Бањица“ је прва етапа на путу за градњу Регионалне санитарне депоније, а спомињала се својевремено 2030.година.

Лето 2024. се ближи крају. За сада остаје нам „јесен“, а ако не,  онда, ново „пролеће“.

Индира Хаџагић

ОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите Ваш коментар
Молимо унесите Ваше име