У Србији најчешће запослени зараду добијају преко текућег рачуна, али поједини послодавци ипак плате исплаћују и „на руке”. Исплата зараде у готовини није противзаконита, али неплаћање припадајућих пореза и доприноса јесте, јер управо тако послодавци успевају да избегну своје обавезе.

Послодавац ипак увек мора да плати припадајући порез и доприносе на целу зараду, без обзира на то како је плата исплаћена.

За разлику од неких земаља у којима је законом предвиђена обавеза да послодавац зараду искључиво уплаћује на рачун у банци, у Србији је могућа и исплата у готовини, а могућа је чак и комбинација уплата на рачун и у готовини, али послодавац увек мора да плати припадајући порез и доприносе на целу зараду, без обзира на то како је плата исплаћена.

Ако послодавац један део исплаћује у готовини са циљем да на тај део зараде не плати порез и доприносе, то је најмање порески прекршај, а вероватно и кривично дело у вези са избегавањем плаћања пореза, јер послодавци ту нелегалну радњу по правилу практикују у односу на већи број радника, у дужем временском периоду, тако да је буџет Србије значајно оштећен. То не само да не пише нигде у Закону о раду него је и веома недозвољено, па се против послодавца подноси кривична пријава.

Ако радник не жели да подноси кривичну пријаву, може пријавити послодавца инспекцији рада, чак и анонимно, а инспектор рада који утврди неправилности у исплати зараде дужан је да поднесе кривичну пријаву као службено лице увек када мисли да је извршено неко кривично дело. Лице код послодавца које је одговорно за обрачун и исплату зараде, као и сам заступник послодавца увек одговара за поступања послодавца, па и за начин исплате зараде, односно уплате пореза. Након што је послодавац осуђен за кривично дело, може се поднети и одштетни захтев за накнаду штете која је начињена извршењем кривичног дела. Потенцијално, накнада штете може се тражити и у радном спору, мада је о том питању судска пракса неуједначена.

Ако је пракса послодавца да део зараде исплаћује у готовини са циљем да на тај део зараде не плати порез и доприносе остане некажњена, па је тиме раднику на крају и умањена пензија, њему не преостаје много.

Е.Х.

ОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите Ваш коментар
Молимо унесите Ваше име