Temperaturni  talasi, odnosno  toplotni udari  prouzrokovali su  veliki  stres kod zasada malina  , iako su  pojedini  voćnjaci  krajem  proleća i  početkom  leta  uspeli  da se  izvuku , odnosno  rodne  grančice  su  dobile  na dužini , a samim tim i  na rodu.

Samo na većim nadmorskim visinama još se prebiraju plodovi maline, dok je u ravničarskim predelima berba  završena. Loš sadni materijal, niski prinosi, mala cena, skupe agrotehničke mere, kao i visoki troškovi za armiju berača, neće doneti značajan profit proizvođačima. Niži prinos maline za oko 40 do 50 posto, lošiji kvalitet ploda, opšta je ocena stručnjaka na kraju ovogodišnje berbe crvenog zlata. Pojava kasnih prolećnih mrazeva i druge vremenske nepogode, kao i širenje pojedinih bolesti značajno su uticale na stanje ovogodišnjeg roda.  

 “U najvećem broju malinjaka rod je podbacio za oko 60 posto. Tako gde je bolje rodila, a proizvođači nisu angažovali radnike, jedino se može računati na neku sitnu zaradu, ovako ko je morao da plati dnevnicu radniku ostao je u velikom minusu. Malinjak zahteva iskustvo i veliki trud i rad, mi smo na njivi od prvog sunca s proleća, pa sve do kasno u jesen, dok se ne srede zasadi za sleću sezonu”, ističe Ziza Kamberović, koja na plantaži u Matarugama uzgaja oko dve hiljde stabala maline, i dodaje da je ove godine sezona berbe dosta ranije krenula, te da je zbog toga i kraće trajala.

Zarada proizvođača je drastično umanjena jer je rod podbacio za više od 50 posto, a ni malina nije zadovoljavajućeg kvaliteta. Tamo gde je malina bolje rodila proizvođači nisu angažovali radnike, upravo zbog cene ovog voća.

“Samo jedne godine cena maline je bila tako visoka, da su se ljudi iz grada vraćali na selo kako bi posadili na hiljade stabala ovog voća, međutim, kada je cena ove i prošle godine pala na 250 dinara, svi su krenuli sa pričom o krčenju zasada. Moje mišljenje je da svak treba ostaviti onoliko malina koliko može postići sa svojom porodicom da obradi, jer u suprotnom, uz ovaku varijaciju cene za kilogram, svake godine će se raditi na rizik od gubitka. Ovogodišnja cena je zaista bila mala u odnosu na to kolike su cene na pijacama i trgovinama, ali život na selu je težak, zarade nema niodkud, pa i ovo malo dobro nam dođe”, kaže Ziza.

A da posla ima tokom cele godine, dok malinjake ne prekrije sneg, objašnjava i veliki posao koji čeka nakon završene sezone berbe.

“Posle berbe nastavlja se briga oko malina. Tokom avgusta i septembra se formiraju pupoljci koji će obezbediti berbu sledeće sezone. Posle obavljene berbe treba ukloniti sve stare, dvogodišnje izdanke, treba odstraniti opalo lišće, obolele izdanke i sve izdanke sa zadebljanjima koja su nastala kao posledica oštećenja od prstenara. Njih obavezno izneti iz zasada i spaliti. Nakon berbe. potrebno je nastaviti sa navodnjavanjem, jer se tada priprema rod za sledeću godinu.”, objašnjava Ziza.

E.H.

ОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите Ваш коментар
Молимо унесите Ваше име