ЗАБРИЊАВА ПОРАСТ НАСИЉА
„Оно што је карактеристично за неколико претходних година је вршњачко насиље. То је веома обележило наш рад. Статистички подаци о случајевима насиља у породици и партнерског насиља за претходну годину показују да је укупан број жртава био 96, што је за 15 више у односу на 2022. Када је реч о разводу бракова, за претходну годину регистровано је 40 развода, што је, велики број за овако малу општину“, каже Рада Дивац директорка Центра за социјални рад
Према подацима за претходну годину Центар за социјални рад пружио је 12. 264 услуге из области социјалне заштите. А од тог броја се 755 услуга односи на помоћ у васпитању и развојним проблемима деце, 420 је број који се односи на психосоцијалну подршку жртвама насиља, потом 512 услуга је подразумевало помоћ у сређивању брачних и породичних односа, усмерено је 750 лица у стању социјалне потребе, док су 9. 374 услуге пружене у области материјалних и други новчаних давања, а издата су 453 уверења за која се води службена евиденција.
„Центар за социјални рад у оквиру својих локалних услуга тренутно пружа три врсте, а то су: услуга помоћи у кући, а у оквиру које имамо око 220 корисника и 19 ангажованих геронтодомаћица, потом услуга рада са децом и младима у сукобу са законом, где је пријављено око 22 корисника и рад са особама са сметњама у развоју “ каже директорка Центра за социјални рад Пријепоље Рада Дивац.
Статистички извештај за прошлу годину, а који се односи на децу и младе са асоцијалним понашањем и у сукобу са законом, показује да је већи број таквих особа забележен у претходној години. Новоевидентираних као малолетника са проблемима у понашању, а који се односе на туче у школи, опијање, покушај суицида, изостанак из школе, је било 35, док је новоевидентираних малолетника у сукобу са законом, а што се односи на изречене мере за крађу, угрожавање безбедности, лаке телесне повреде, тешке телесне повреде, преваре и држање и коришћење опојних дрога, било 32.
Према речима директорке кроз програм рада са особама ометеним у развоју се напредује ка укључивању у друштво, а крајњи циљ је да се помогне при запошљавању таквих особа. Сада у склопу дневног центра за рад са особама ометеним у развоју постоји и кафић „Френд“, где су сваког дана ангажоване по две особе које за то добијају како она каже „џепарац“, док надзор врше радници и раднице Центра за социјални рад.
„Сходно разуђености општине и обзиром на то да ми покривамо део сеоских подручја, где је прилично присутно старо становништво коме је ова услуга преко потребна, имамо проблем ангажовања особа које ће се о њима бринути. Тај проблем је изражен и у томе што гернотодомаћице нису у радном односу, него је то једна друга врста „ван радног односа“, што није на најбољи начин решено ни у држави, па самим тим ни код нас. Такође, постоји све већа потреба коју корисници изражавају за ангажовањем кроз већи број сати, што, на жалост, нисмо тренутно у ситуацији да понудимо. Али, морам да кажем да у односу на величину општине, број становника и обухват корисника овом услугом, спадамо у ред оних најобухватнијих“ говори о услугама геронтодомаћица у нашој општини директорка Центра.
Ове три локалне услуге нису једино о чему Центар води рачуна, па постоји део посла који обавља а везан је за јавна овлашћења који се тиче права и одговорности која проистичу из социјалне заштите. Па тако, на питање о степену насиља у општини, директорка Рада Дивац одговара да је насиље присутно, али истиче да је последњих неколико година обележило насиље у школама.
„Оно што је карактеристично за неколико претходних година је вршњачко насиље. То је веома обележило наш рад. Ми смо прошле године у јануару имали састанак са директорима свих основних и средњих школа и са њиховим стручним службама. Имали смо за циљ да направимо распоред неких превентивних предавања и разговора са децом у школама користећи час разредног старешине и тада смо посетили на овај начин све школе. Превентивни разговор се показао као добар начин рада. Имали смо добар одзив како ученика, тако и наставника. После тога су нас наставници контактирали како бисмо одржали још таквих предaвања и разговора “ истиче директорка.
Статистички подаци о случајевима насиља у породици и партнерског насиља за претходну годину показују да је укупан број жртава био 96, што је за 15 више у односу на 2022. годину. У 2023. нису забележени случајеви економског и сексуалног насиља. Такође, највећи је број жртава међу одраслим женама (48), а највећи број насилника је био брачни или ванбрачни партнер. Примењени облици заштите од насиља које су пружили радници Центра за социјални рад су: саветодавни рад са жртвама насиља, психосоцијална подршка, правна помоћ, давање једнократних тренутних помоћи, достављање извештаја, сарадња и упућивање у друге институције. Директорка истиче да је сарадња са полицијом по овом питању веома добра.
Када је реч о разводу бракова, за претходну годину регистровано је 40 развода, што је, по мишљењу директорке, велики број за овако малу општину. Стога, социјалну подршку и савете добијају родитељи који су у процесу развода брака, а и деца чији су родитељи разведени. Она напомиње да је нови Породични закон смањио утицај Центра за социјални рад на заштиту деце у току развода родитеља и да сада Суд може да доноси неке одлуке без консултације управо са Центром. Директорка истиче да Центар има могућности да оствари и услугу деци и родитељима која се односи на виђање детета од старне другог родитеља у контролисаним условима и да има таквих корисника.
„Ради се о породицама, о деци, о женама, о свим маргинализованим групама. Све то захтева један посебан приступ, јер овде не могу да раде људи који немају емпатије. Људи у ову установу долазе увек са неком муком. Сам долазак овде представља за људе стид и етикетирање. Са друге старне, сматрам да је ово једна важна установа са правом да у првом степену реши неке ситуације “ истиче Рада Дивац, директорка Центра за социјални рад у Пријепољу.
Верица Кијановић