Kako je objavio Republički zavod za statistiku, promet robe u trgovini na malo u aprilu ove godine u odnosu na isti mesec prethodne, zabeležio je realni pad od 6,1 odsto. Ukoliko se pak uporede prva četiri meseca 2023. godine sa istim periodom u prošloj godini, promet je smanjen za 4,5 odsto.
U okviru maloprodaje, prodaja hrane i pića je za prva četiri meseca realno pala za 5,2 odsto, dok je prodaja neprehrambenih proizvoda manja za 4,9 odsto.
Samo za april ove godine, prodaja hrane i pića pala je za 6,1 odsto, a neprehrambenih proizvoda za čak 8,3 odsto u odnosu na april 2022.
U Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije smatraju da statistički podaci pokazuju da je došlo do opadanja kupovne moći potrošača, a osnovni razlog za to vide u nerealno visokom cenama osnovnih prehrambenih proizvoda u kriznim uslovima. Naime, kako bi nadoknadili sve svoje troškove trgovci su se opredelili za poskupljenja prehrambenih proizvoda koji su potrošačima svakodnevno potrebni. To je dovelo do pada kupovne moći građana kao i pada prodaje roba u maloprodaji.
Kako kažu u spomenutoj organizaciji, ne treba očekivati da će se situacija promeniti sve dok se “trgovci ne urazume” i prestanu da nerealno dižu cene svojih proizvoda.
Sa ocenom da je kupovna moć građana znatno opala slaže se i ekonomista Milan R. Kovačević i navodi da je to logična posledica inflatornog udara.
Situacija je postala ozbiljna jer je jedan broj potrošača prinuđen da redukuje kupovinu čak i osnovnih životnih potrepština. Pad prodaje robe u maloprodaji jasan je pokazatelj slabljenja životnog standarda građana i udara na njihov kućni budžet.
I.H.