У складу са Уредбом Владе којом се предвиђа субвенционисање доделе заштитних рамова за употребљавани трактор, јуче је Агенција за безбедност саобраћаја у општинској сали, одржала предавање за трактористе из Пријепоља. Власници трактора имали су прилику да погледају видео презентацију која показује ниво безбедности тракториста који поседују заштитне рамове. За ове субвенције држава је издвојила укупно 125 милиона динара, а рок за подношење пријава продужен је до 26. децембра тако да је предавање, након ког су се могли поднети захтеви, одржано у другом року. Представници Агенције поделили су учесницима предавања ротациона светала, сигналне троуглове и друга флуоросцентна обележја важна за безбедан саобраћај.
Под заштитним рамом сматра се део трактора који служи да заштити возача од повреде у случају да се трактор преврне а право на субвенционисану доделу заштитног рама имају грађани, предузетници и правна лица који су власници или корисници трактора регистрованих у Србији, објаснио је за „Полимље“ Бранко Брајовић, руководилац Одељења за инспекцијске послове у локалној самоуправи и координатор Савета за безбедност саобраћаја на подручју општине Пријепоље.
Према Владиној Уредби, предвиђено је да власницима трактора буде исплаћено до 27.000 динара за рамове и још 7.000 динара за испитивање преправке трактора. Субвенција се односи на трактор који се у саобраћају користи без заштитне кабине или рама, а додељује се власницима или корисницима трактора регистрованих у Србији у циљу, унапређења безбедности саобраћаја на путевима.
„Захтев за субвенционисану доделу заштитног рама у складу са овом уредбом подноси се Агенцији за безбедност саобраћаја.Посносиоци су дужни да уплате само таксу од 900 динара а све остало добиће бесплатно тако да неће имати других трошкова. Захтев је потпун ако је документација комплетирана и подносилац испуњава све услове из ове уредбе, што укључује и намирене порезе“, каже Брајовић који сматра да у Пријепољу 50 одсто трактора не поседује заштитне рамове.
Иначе, највећи број повређених и погинулих у саобраћајним незгодама у којима су учествовали трактори су управо возачи или путници на тракторима, а најчешћи разлог томе је управо фатално превртање трактора тако да се предузимају превентивне акције којима би требало заштитити возаче трактора у свакодневном раду.
У Србији су, у периоду од 2016. до 2020. године, погинула 144 возача или путника трактора, док је близу 2.000 особа повређено у саобраћајним незгодама са учешћем трактора а погинули у саобраћајним незгодама са учешћем трактора чине око седам одсто свих погинулих особа у саобраћајним незгодама у Србији. Годишње се у просеку догоди око 518 удеса у којима је један од учесника био трактор.
У Србији је, према подацима које је крајем јануара ове године саопштило Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, регистровано 203.000 трактора, по чему земља спада у водеће по броју трактора по глави становника.
М.Ц.