donacija

Od spremanja zimnice se (ne)odustaje: JESENJI MIRISI

  09 novembar 2023

Mirisi paradajza, barene ili pečene paprike prepoznatljivi su za ovo doba godine, kada domaćice beru iz svojih bašta sve što je dozrelo ili kupuju na pijačnim tezgama povrće i voće koje im je neophodno za pripremu zimnice.

Domaćice koje smatraju da nema zime bez zimnice, odlučno zasuču rukave i sa varjačom u ruci staju pored šporeta, uzimaju velike šerpe, seku, seckaju, čiste, ljušte. Za većinu je to veliko zadovoljstvo, jer, kako kažu, kupovna zimnica ne može imati taj ukus i kvalitet kao domaća. Zbog toga se ne odriču tradicije i običaja da im kuća ili stan zamirišu na pekmez od šljiva ili pečenu papriku, baš kao nekada kada su njihove majke i  bake satima i danima stajale pored vrelog šporeta ili oranija.

Ima i onih koji postavljaju pitanje da li se sve to isplati, s obzirom na cene voća i povrća, stalnu trku sa vremenom, male stanove, objašnjavajući da je u prodavnicama zimnica dostupna cele godine. I dok  su jedni u dilemi, starom običaju pripremanja zimnice, ne pitajući za cenu, vreme, znoj i napor, ne mogu odoleti  mnoge, ne samo starije, već i mlađe domaćice, što se može videti između ostalog i na mnogobrojnim kulinarskim blogovima.

Prodavci na pijacama se zaklinju da im je ponuda odlična i raznovrsna, kvalitet dobar, ali prodaja izuzetno slaba, navodeći da se malo ove jeseni kupuje na džakove i da domaćice uglavnom biraju po nekoliko kilograma.

Da ne mare za cene kada je u pitanju zimnica, potvrdile su nam Emina i Nerziha Rondić. One kažu da se zimnica napraviti mora, jer tako rade godinama, a sada kada imaju veću porodicu, sinove, snahe, unuče, to im je kako obaveza, tako i zadovoljstvo.

“Napravili smo dosta salata, kupusa, najviše masnih paprika, zatim, kiselih krastavica i neizostavni kompot. Kompot jedemo uz pečenja i druga slana jela ili jednostavno kao dobru poslasticu. Na polici je i 50 litara kuvanog paradajza, a ovih dana ćemo pripremati i ajvar. Svake godine pravimo i domaći začin, tako što meljem šargarepu, peršun, celer, solim i stavljam u tegle. Sve se to potroši tokom godine, a da idemo u prodavnicu i kupujemo bilo bi prilično skupo”, kaže Emina, koja uperdo sa svojim poslom, pomaže svekrvi treću godinu zaredom u pripremi zimnice.

- Pravim kako sta pristiže, pekmez od kajsija, pa od šljiva i šipka. Pripremam i slatko od raznog voća. U bašti imam povrće koje nikada ne prskam, te ću napraviti dosta turšije.To jedemo dok se ne ukiseli kupus, koji nam je omiljena salata. U svakom slučaju, isplati se praviti zimnicu, znaš da nema nikakve hemije, uostalom to je stvar i tradicije. Najlakše je kupiti u prodavnici, ali je to preskupo i industrijski je, a ne domaći proizvod”, objašnjava Nerziha, koju smo zatekli da uveliko sprema zimske đakonije.

E. Halilović

Baner oglasavanje

Bajramske čestitke

Marketing

 

jkp lim

jkp lim

es komerc mala1

Vesti dana

MiniCalendar

decembar 2023
npusčps
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Kursna lista

Broj poseta sajta

14108996
Danas
Juče
Ove sedmice
Ovog meseca
Prošlog meseca
Ukupno
3859
7634
54432
3859
235904
14108996

Vaš IP: 3.233.221.90
2023-12-01 15:07