Domaćice koje smatraju da nema zime bez zimnice, odlučno zasuču rukave i sa varjačom u ruci staju pored šporeta, uzimaju velike šerpe, seku, seckaju, čiste, ljušte. Za većinu je to veliko zadovoljstvo, jer, kako kažu, kupovna zimnica ne može imati taj ukus i kvalitet kao domaća. Zbog toga se ne odriču tradicije i običaja da im kuća ili stan zamirišu na pekmez od šljiva ili pečenu papriku, baš kao nekada kada su njihove majke i bake satima i danima stajale pored vrelog šporeta ili oranija.
Ima i onih koji postavljaju pitanje da li se sve to isplati, s obzirom na cene voća i povrća, stalnu trku sa vremenom, male stanove, objašnjavajući da je u prodavnicama zimnica dostupna cele godine. I dok su jedni u dilemi, starom običaju pripremanja zimnice, ne pitajući za cenu, vreme, znoj i napor, ne mogu odoleti mnoge, ne samo starije, već i mlađe domaćice, što se može videti između ostalog i na mnogobrojnim kulinarskim blogovima.
Prodavci na pijacama se zaklinju da im je ponuda odlična i raznovrsna, kvalitet dobar, ali prodaja izuzetno slaba, navodeći da se malo ove jeseni kupuje na džakove i da domaćice uglavnom biraju po nekoliko kilograma.
Da ne mare za cene kada je u pitanju zimnica, potvrdile su nam Emina i Nerziha Rondić. One kažu da se zimnica napraviti mora, jer tako rade godinama, a sada kada imaju veću porodicu, sinove, snahe, unuče, to im je kako obaveza, tako i zadovoljstvo.
“Napravili smo dosta salata, kupusa, najviše masnih paprika, zatim, kiselih krastavica i neizostavni kompot. Kompot jedemo uz pečenja i druga slana jela ili jednostavno kao dobru poslasticu. Na polici je i 50 litara kuvanog paradajza, a ovih dana ćemo pripremati i ajvar. Svake godine pravimo i domaći začin, tako što meljem šargarepu, peršun, celer, solim i stavljam u tegle. Sve se to potroši tokom godine, a da idemo u prodavnicu i kupujemo bilo bi prilično skupo”, kaže Emina, koja uperdo sa svojim poslom, pomaže svekrvi treću godinu zaredom u pripremi zimnice.
- Pravim kako sta pristiže, pekmez od kajsija, pa od šljiva i šipka. Pripremam i slatko od raznog voća. U bašti imam povrće koje nikada ne prskam, te ću napraviti dosta turšije.To jedemo dok se ne ukiseli kupus, koji nam je omiljena salata. U svakom slučaju, isplati se praviti zimnicu, znaš da nema nikakve hemije, uostalom to je stvar i tradicije. Najlakše je kupiti u prodavnici, ali je to preskupo i industrijski je, a ne domaći proizvod”, objašnjava Nerziha, koju smo zatekli da uveliko sprema zimske đakonije.
E. Halilović