Извештаји о раду за прошлу годину установа које се финансирају из буџета отворили расправу, а највише „лицитиране“ ставке које сe односе на недовољно транспарентне трошкове али и број запослених. Дужност директорице ЈКП“Лим“ до годину дана обављаће Драгана Голубовић, дипломирана правница. Популациона политика мораће дати више резултата због тешке демографске слике. Више нисмо међу „најнеразвијенијим“саопштио председник општине Драго Попадић
Иако је Закон о родној равноправности донет пре три године, у складу са њим донета је Одлука о организацији Савета за родну равноправност на практично првој „радној“ седници Скупштине општине која је конституисана у јануару ове године.
Доста времена одборници су посветили тачкама дневног реда које су се односиле на мрежу предшколских установа али и одлуци да се породиљама повећа једнократна помоћ са 20.000 на 45.000 динара. Чуле су се анализе које указују да је демографска слика Пријепоља веома опомињућа иако локална власт покушава да се што више укључи у популациону политику коју води држава. Одборници су такође спомињали и ниска примања запослених, миграције али и статус општине као неразвијене и девастиране. Председник општине Драго Попадић је указао на чињеницу да је просечна плата само један од десет критеријума који су показатељи развијености неке локалне самоуправе, па је искористио прилику да саопшти јавно да смо „изашли из круга најнеразвијенијих општина у Србији“ и да смо из четврте, прешли у трећу категорију. Да ли то значи да се нешто веома битно променило за грађане Пријепољa, њихов стандард и квалитет живота? Очигледно ће ово бити ускоро поткрепљено свим релевантним фактима.
-Идемо напред, рекао је Попадић, нагласивши да у Пријепољу нема опозиције јер сви желе добро Пријепољу.
Ко је како све то разумео и протумачио? Неко је приметио да је добро за демократију да постоји опозиција јер „лако ћемо са добрим али је највећи пријатељ онај ко ти укаже на оно што није добро“.
Могуће да је тако али кад су разматране тачке које су се односиле на одлуке из разних делатности за фиксне новчане казне за оне који их крше, речено би да „грађани најбоље препознају кад их удариш по џепу“. Биће удараца ако имадне ко да удари, јер су се чуле примедбе на недовољну агилност инспекције али још више на недовољно обраћање пажње на чињеницу да су неке од тих одлука (за које су фиксиране новчане казне) давно застареле. На пример, одлука о држању кућних љубимаца је из 1994. године када је у Пријепољу било неколико кућних љубимаца или одлука која се односи на испоруку топлотне енергије која је донета још 2004.године.
После десет месеци, колико је обављала дужност директорке, разрешена је инж. Јасмина Деленџић, на чији рад није било примедби већ је истакнуто и да је доста тога урађено у претходном периоду посебно кад је реч о оспособљавању локације на којој је смештен возни парк и радионица овог предузећа. Драгана Голубовић, дипломирана правница, такође запослена у овом предузећу, именована је за в.д.директорку до расписивања конкурса за директора на пуни мандатни период.
Уследили су извештаји о раду за прошлу годину установа које се финансирају из буџета. Како је туризам област која је апострофирана као стратешка у Плану развоја општине до 2029.године, било је за очекивати да се одборници озбиљније позабаве ставкама које упућују да се заиста нешто битно мења кад је реч о досадашњој пракси, тим пре што је општинска организација део туристичке мреже Регије западне Србије коју чини 12 општина. Према уверавањима директора и локалне и регионалне туристичке организације већ је учињен помак, очекјује се још већи, имамо потенцијале, само још да се више ангажује на промоцији, на довођењу туриста. О чињеници да је пријепоље једина општина која нема хотел, није овога пута било више речи јер се истицао значај пораста домаћина који нуде смештај у оквиру сеоског туризма. Побројани су сајмови на којима се наступа, едукације, инфо сервиси који се спремају, прекогранична сарадња а чуле су се и креативне идеје појединих одборника који већ имају „готове“ пројекте за туристичке понуде.
Члан Општинског већа Драган Васојевић који је задужен за област културе први је покренуо питање транспарентности трошкова установа које се финансирају из буџета, предлажући да у будуће све ставке буду јасне и побројане, да се зна број запослених и њихов радни ангажман и квалификације. По ко зна који пут споменут је Музеј на Јабуци који не ради већ три деценије, јер је његов статус веома деликатан и на нивоу је државе. О Дому културе се такође доста расправљало посебно кад је реч о трошковима, са акцентом на струју, угоститељске услуге и телефоне, на чему су инсистирали одборници СПП али се све дало објаснисти од стране одборника СДП. Док први сматрају да „различита мишљења дају квалитет“ и да „не таласају“ али нису за „лажну хармонију у коалицији“ јер је циљ да се допринесе рационализацији рада установа које се финансирају из буџета, други имају утисак да је посреди „политиканство“. Но, мимо ове расправе, свакако је занимљив био осврт да већ подуже грађанима Пријепоље се не нуде културни садржаји високог домета, са професионалним атрибутима вишег нивоа.
О Библиотеци није било много расправе али је речено да је „мало много“ запослених, да је ред да се прекине са партијским ухлебљењима чланства. Похваљен је рад Центра за социјални рад и Предшколске установе „Миша Цвијовић“ .
Председник општине Драго Попадић је нагласио да су извештаји за прошлу годину већ прошли све законом предвиђене инстанце, да су усвојени и да је добро да одборници указују на аномалије, што само значи се мора повести рачуна о члановима управних и надзорних одбора јер ти људи, ако су компетентни, а требало би такве бирати, без обзира на партијску припадност, могу веома много да утичу на рад установа и на транспарентност како одборници очекују у будућем раду.
И.Хаџагић