Шта о предрасудама, толеранцији, суживоту, утицају политике на превазилажење неразумевања кад је реч о другом и другачијем кажу пријепољски политичари: Драгољуб Зиндовић, Едиб Кајевић, Есад Хоџић и Лазар Шпица

Формирање ставова је пресудно за суживот у средини у којој живе припадници две доминантне нације и религије али и они који имају другачије ставове и према нацији и према религији. Толеранција се учи јер како би казао Волтер:„Толеранција је плата људскости“. Због утицаја на јавно мњење, важно је да ли је политичко деловање странака довољно видљиво кад је реч о превенцији говора мржње и разбијању предрасуда, посебно међу младима.

Лазар Шпица, члан ГО СПС:

Да ли је Пријепоље толерантна средина?

-Ако бих оцењивао толерантност оценама од 1 до 10, Пријепољу бих дао 6.

Да ли Пријепољци робују предрасудама и које су најчешће?

-Већина Пријепољаца робује предрасудама. Најчешће су то статусне и верске разлике.

Шта утиче на „неговање“ предрасуда према другачијим(нација, религија, полови, политичка опредељеност)?

-На неговање предрасуда највише утиче политика национализма, сепаратизма. То се потенцира свакодневно од стране многих политичара јер се тако лако стичу политички поени.

Да ли је присутно неповерење у односима?

-Ствар неповерења се не може генерализовати. Сматрам да је код мањег дела друштва присутно неповерење, док већина функционише нормално.

Ко највише утиче на ширење или учвршћивање предрасуда и стереотипа?

-Више је фактора који утичу на стварање предрасуда, међу којима су верске разлике, политичка опредељења, као и све већи јаз између богатих и сиромашних.

У којој мери политика утиче?

-Политика је један од главних фактора.

Зашто у Пријепољу доминирају једнонационалне партије?

-Зашто што су на креирању политичке слике Пријепоља огромну улогу имале верске институције.

Да ли се може говорити о суживоту или је ипак присутнији живот „једних поред других“?

-Наравно да се може говорити о суживоту, што се може видети и у свакодневном животу.

Да ли постоји „двоструки живот“: један приватно и други јавно због чега је отежана комуникација која омогућава брже решавање проблема у заједници?

-Вероватно да има и тога код једног дела популације из њима познатих разлога. Ја лично не водим двоструки живот.

Како политичке партије могу утицати на смањење предрасуда, на разбијање стереотипа и тако спречити говор мржње и да ли то чине, посебно кад су млади у питању?

-Могу да утичу кроз учлањивање људи друге верске припадности у своје редове. А да би то било могуће потребно је да заузму мало либералније ставове. Ја с поносом могу рећи да Социјалистичка партија Србије у Пријепољу не гаји мржњу према људима друге вере, нације, расе или пола. Што се може видети и по нашем саставу чланства.

Да ли доминира изрека:“Свака птица своме јату…“

-Можда још увек да, али треба нагласити ипак да се све мање и мање може чути та изрека што показује и све већи број мешовитих бракови. Немам податке али знам да их има у мом непосредном окружењу.

Индира Хаџагић

Podelite tekst: