За три кривична дела насиље у породици суд у Пријепољу казнио насилника затвором у трајању од 9 месеци и мером обавезног лечења алкохоличара у Специјалној затворској болници.
„Ја немам никаквих примедби на моју жену. Она ми спрема да једем, пере веш, распрема кућу, има своју пензију…“изјавио је С.С. на саслушању код истражног судије 10. јануара 2012. године, након што га је супругапријавила због малтретирања које је већ постало неподношљиво. С.С. је пред истражним судијом порекао да физички злоставља супругу, да је истерује из куће, прети, туче и гађа чим стигне.
По изјави оштећене сваки пут када се враћао пијан, С.С. је псовао и вређао а неретко би била истерана из куће коју су заједно стекли. Када је почео и физички да насрће на њу, да је гађа првим предметом који му „допадне шака“ осећала се несигурно и незаштићено, посебно од када су јој синови отишли за послом и студијама:
„Они су покушавали да га смире, али тешко иде када је пијан. Иначе, он не пије само кад нема новца. Кад он уђе у кућу ја само бежим, склањам се да ме физички не малтретира. Предлажем суду да му одреди меру обавезног лечења јер ја другог начина немам да се ослободим злостављања“, рекла је у својој изјави истражном судији оштећена С.С. Она је напоменула да је са њеним супругом све у реду када је трезан и да тада нема никаквих проблема.
Али С.С. је волео „капљицу“. Само што је почетком јануара пред истражним судијом, порекао да физички злоставља своју супругу, већ је крајем месеца имао нови „испад“ када је поново интервенисала полиција.У службеној белешци Тужилаштва од 31. јануара, стоји да је оштећена изјавила да је С.С. под утицајем алкохола покидао телефонско кабло, оштетио термо акумулациону пећ, вређао је и претио јој. С.С. је пред тужиоцем још једном порекао ове наводе изјавивши супротно. Да она њега туче заједно са њиховим синовима.
Уместо да се „примири“ окривљени као да је губио компас па почиње да ниже кривична дела. Тог 27. јануара, гађао је своју супругу флашом и физички је малтретирао тако да је још једну ноћ провела ван куће, због чега је ОЈТ 2. марта 2012. године поднело суду оптужни предлог против С.С. због кривичног дела насиље у породици из члана 194. КЗ. Још се мастило на оптужном предлогу није осушило када је С.С. у априлу поновио исто кривично дело и применом физичког насиља опет угрозио спокојство своје породице. По уласку у кућу супрузи је упутио увреде а онда је из спаваће собе донео каиш на чијем крају је био везан метал од мотике у намери да је нападне. У томе га је спречио син али он се поново вратио и насрнуо на супругу са шрафцигером у у чему га је син још једном онемогућио али је он исту радњу поновио доносећи други шрафцигер. У мају је уследио „одговор“ ОЈТ у виду новог оптужног предлога.
У периоду од марта 2012. до октобра 2013. године трају истражне радње, више пута се саслушавају сведоци, прибављају лекарски налази… да би Основни суд у Пријепољу 16. октобра донео решење којим се оба оптужна предлога ОЈТ спајају и воде као један да би била донешена јединствена одлука.
НАПУСТИЛА КУЋУ ЗБОГ НАСИЉА
Баш некако у то време, док је судски процес био у току, 14. и 15. октобра, С.С. је поново био у алкохолисаном стању. Овога пута оштећена није успела да побегне већ је добила ударац у главу затвореном шаком па је завршила на поду без свести, задобивши прелом носне кости. Већ сутрадан окривљени је у нападу беса ломио ствари по кући, али је оштећена побегла и догађај пријавила полицији. Након тога је напустила породичну кућу. Тужилаштво је реаговало ургентно и само у року од два дана, 17. октобра 2013. поднело је још један Оптужни предлог суду против С.С. због продуженог кривичног дела насиље у породици из члана 194 .Тужилаштво је сада тражило од суда да се за окривљеног одреди притвор. С обзиром да се ради о „повратнику“ у смислу чињења истог кривичног дела, одржава се суђење по скраћеном поступку. Овај „октобарски“ оптужни предлог суд је, међутим, одбио као неоснован због тога што, како се каже у образложењу „нису наведене друге околности које би указале на то да ће окривљени у кратком периоду поновити исто кривично дело“. ОЈТ се 5. новембра жалило на овакво судско решење Вишем суду у Ужицу, који је већ 13. новембра предмет вратио суду на поновно одлучивање.
Први главни претрес, поводом догађаја од јануара и априла, одржан је неколико дана касније, 18. новембра 2013. године, када је окривљени изјавио да је у том периоду конзумирао алкохол у „нормалним“ количинама и да се не сећа да је своју супругу гађао нити да је користио шрафцигере и каиш са металом. Сећао се само да су га син и супруга избацили из спаваће собе, оборили на под и тукли, након чега је позвао полицију која га је одвела у болницу где му је указана лекарска помоћ. Према налазу лекара,имао је само неколико модрица. Признао је да се целе године лечио од алкохолизма. Оштећена је, међутим, изјавила да је окривљени свако вече био под утицајем алкохола:
„Наши односи су због алкохола поремећени од самог почетка брака. А те ноћи је мој син звао полицију и они су му одузели шрафцигере и каиш“.
На предлог ОЈТ суд је на главном претресу донео наредбу да се у овој кривичној ствари одреди вештачење окривљеног преко вештака неуропсихијатријске струке. Други главни претрес одржан је за мање од месец дана, 13.децембра. Тада суд констатује да је, у међувремену, ОЈТ против окривљеног С.С, 17. октобра, поднело још један оптужни предлог због продуженог кривичног дела насиље у породици из члана 194. У циљу целисходности поступка доноси решење да се и овај оптужни акт споји са већ постојећим списом предмета ради вођења јединственог поступка и једне одлуке.
Сада се у спису предмета налазило и „оно“ решење Вишег суда у Ужицу, које ће суду олакшати доношење коначне пресуде. На другом главном претресу, окривљени је изјавио да убудуће неће чинити иста кривична дела, да се посветио лечењу и да сада са супругом живи без проблема. Судски вештак, констатовао је да се окривљени редовно јављао свом лекару и изразио мишљење да лечење и даље треба наставити. Али,због опасности од понављања истих дела, суд би могао да изрекне меру обавезног лечења које би се спроводило са слободе.
Овоме се успротивила тужитељка која је истакла да задатак вештака није да утиче на изрицање пресуде суда већ да оцени урачунљивост окривљеног. А вештак је, у свом писаном налазу и мишљењу, нагласио да је урачунљивост окривљеног „смањена до битног али не и у битном“ те да је он могао да схвати значај својих дела. Такође је додала, да је вештак подвукао да у досадашњем лечењу није било успеха и да је „код окривљеног евидентан недостатак увида у сопствени алкохолизам и последице које проистичу из тога“.
Тужитељка је још нагласила да то „што окривљени сарађује са лекаром не значи да ће и променити своје понашање у породици“.
На крају главног претреса суд је пресудио – окривљени је крив. Зато што је извршио два кривична дела насиља у породици и једно продужено кривично дело насиља у породици, осуђен је на јединствену казну затвора у трајању од 9 месеци. Уједно му је и изречена мера обавезног лечења алкохоличара у Специјалној затворској болници у Београду.
Из списа се види да је С.С. одлежао казну и да се лечио у наведеној установи јер се Специјална затворска болница званично обратила суду са предлогом да донесе решење о прекиду мере безбедности обавезног лечења.
„Пацијент је био укључен у социопсиходинамски програм лечења акохоличара. Током третмана стекао је делимичан увид у своје стање вербализујући спремност за корекцијом“ , каже се у предлогу лекарске комисије. С.С. је на лечењу је био од 17. марта до 28.маја 2014. године.
Мемнуна Цмиљановић
Индира Хаџагић