Већ наредне седмице очекује се седница Скупштине општине на којој ће се разматрати Одлука о измени Плана детаљне регулације за део Залуга како би се овај део Пријепоља коначно заштитио од великих поплава. Одлука о изради овог документа донета је 2021.године и од тада се ради неопходна урбанистичка документација која ће омогућити ЈП“Србијаводе“ да обезбеди средства код Светске банке и да почне реализација пројекта. Како се чуло на седници Општинског већа, сва потребна процедура је испоштована, приступило се изради овог планског документа веома далекосежно јер обухвата и будуће постројење за прераду отпадних вода које би требало да се гради на Љупчи. Обухват планског документа је 38, 47 хектара и његовом имплементацијом омогућиће се заштита од великих вода које доводе у питање имовину људи али и саобраћајница. Председник општине Драго Попадић је истакао да се морају елиминисати сви елементи код израде планова који успоравају реализацију, наравно, уз поштовање законских прописа. За подручје Бродарева, речено је, неће бити неопходно мењати планове већ ће бити довољан урбанистички пројекат баш као и за део обале у Стањевинама. Све ово је, наравно, у плану приоритета ЈП“Србијаводе“ већ неколико година како би се делови пријепољске општине заштитили од поплава и штета које оне наносе. Како се не би доводила у питање процедура која захтева поштовање рокова, већ наредне седмице, на седници Скупштине општине која је најављена, одбодници ће донети Одлуку о измени Плана детаљне регулације за део Залуга, а пројектно техничку документацију већ ради тим „Србијавода“.
Чланови Општинског већа су пред собом имали и редовни извештај ЈКП“Лим“. Џевад Бегановић, в.д.директора је нагласио да је предузеће пословало са губитком од преко 6 милиона динара, указујући још једном да је неопходно повећати цене услуга и да је вода у Пријепољу далеко најјефтинија у Србији или два пута је цена воде мања него што је просек у Србији. Поједини чланови Општинског већа, тражили су објашњења за губитак, посебно су желели извештај о наплати потраживања али и како се кретала цена грејања од 2017.године када је било последње поскупљење ове услуге, због које, како то већ дуго наглашавају челни људи ЈКП“Лим“, пословање односно рад целог предузећа долази у питање, па чак и исплате минималних плата радницима којих је све мање на основним пословима. Став новог сазива Општинског већа је да се сазове још једна седница на којој ће се разговарати само о комуналним питањима. То исто учинио је и претходни сазив, пре непуне две године када је на седници која је трајала преко три сата, разговарано са свим релевантним субјектима: од руководства свих радних јединица у ЈКП“Лим“ преко инспекције и осталих служби Општинске управе. Било би занимљиво сагледати шта је реализовано од закључака са те седнице кад је реч о пословању комуналаца и побољшању нивоа услуга.
За разлику од ЈКП“Лим“ које је увек у фокусу, о усклађености планираних и реализованих активности из програма пословања Регионалне санитарне депоније „Бањица“ није било никакве анализи. Није споменуто ни то да ће већ за који месец Трансфер станица бити у функцији, и ако је судити по извештају директора који је већ целу деценију и једини запослени у овом предузећу које су основале четири општине, а државе обилато финансира добар део радова. Уколико заиста радови буду завршени према плану и „закључним напоменама у овом извештају“, пред четири општине биће стављени најозбиљнији изазови јер још нема ни помена око организације предузећа које би требало да буде Регионални центар за управљање отпадом. А управо ће то бити највећи комунални изазов и за пријепољску општину.
И.Х.