Iako se godinama pričalo o tome kako će Evropska unija ukinuti promenu vremena što milioni ljudi širom kontinenta traže, to se nije dogodilo i izvesno je da ćemo i ove godine pomerati kazaljke sata.
Problem je što članice EU ne mogu da se dogovore koje vreme je bolje za Evropu, letnje ili zimsko, zbog čega je ceo process blokiran i ne zna se do kada, iako pojedin zemlje mogu samostalno da donesu odluku, pošto neke žele zimsko računanje vremena, a druge letnje tokom cele godine.
Letnje računanje vremena u Srbiji 2023. godine počinje u nedelju 26.marta kada se kazaljke pomeraju sat vremena unapred, odnosnosa u 2 na 3 sata u noći između subote i nedelje.
A zašto ovo radimo?
Na ideju o pomeranju sata došao je Džordž Vernon Hadson sa Novog Zelanda koji je 1895. Kraljevskom društvu u Velingtonu predočio svoj rad o potrebi prelaženja na letnje vreme kada bi se kazaljke na satu pomerile za dva sata. Ali ništa nije bilo od ovog predloga.
Promenu vremena je zagovarao deset godina kasnije i britanski graditelj VilijamVilet. Ovaj preduzimljivi Britanac je vodio obimnu kampanju za uvođenje britanskog letnjeg vremena rukovodeći se time što u letnjim mesecima obdanica počinje ranije.Valjda u stilu poslovice, ko rano rani, dve sreće grabi. A posebno oni koji bi da zarade, a ne misle kako je onima koji rade i omogućavaju ovim prvim ekstra profit. I Vinston Čerčil je izgleda bio za ovu ideju. Ali Vilet je umro u epidemiji gripa, pa nije dočekao promenu.
Tako je sve počelo 30.aprila 1916. godine u Nemačkoj, kada je časovnik pomeren za jedan sat unapred kako bi se štedelo na veštačkom osvetljenju. Uradile su to još neke zemlje, pa su posle nekoliko godina prestale sa promenom, da bi se opet odlučile na pomeranje kazaljki.
U SAD je učinjeno nešto slično. Prvo je promena usledila u vreme predsednika VudroVilsona 1918.godine ali je posle par meseci ukinuta, no ipak ne u svim gradovima. Onda je predsednik Frenklin D. Ruzvelt vratio letnje računanje vremena u SAD 1942. godine.
Letnje i zimsko računanje vremena uvedeno je u 110 država. Ne koristi se recimo u Rusiji, Kini, Japanu i u još u 79 zemalja.
Na ovim prostorima, u vreme Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije pomeren je časovnik prvi put 27. marta 1983. godine. I tako je počela čovekova igra sa vremenom. Ili su to zapodenuli “moćnici” koji misle da mogu upravljati svim resursima, pa i vremenom.
I.H.