Sadržaj seksualne prirode od osobe koji poznaju putem društvenih mreža primilo je čak 24 posto učenika 40 srednjih škola u Srbiji, a čak 27,5 posto njih primilo je takav sadržaj od nepoznate osobe. Ovo su pokazali rezultati istraživanja o onlajn ponašanjima, uznemiravanju i izloženosti štetnim sadržajima na internetu.
Istraživanje, koje je sprovedeno u 16 školskih uprava, odnosno u 40 srednjih škola (stručnih i gimnazija), a u kome je učestvovalo je 2.950 učenika prve i treće godine, pokazalo je da najveći procenat ispitanika na internetu provodi između 3 i 4 sata dnevno, ali ono što zabrinjava jeste činjenica da ima i onih koji provedu onlajn i više od 8 sati dnevno i to čak njih 9,4 odsto.
Veliki broj tinejdžerki koristi Instagram i TikTok svaki dan, a većina učenika barem jednom dnevno poseti YouTube, dok se najviše dopisuju preko Vibera.
Ono što može biti alarmantno, smatraju stručnjaci je da čak 43,4 procenata učenika ima dva profila na istoj mreži, što može biti znak da lažne profile koriste za zlostavljanje, a 8,9 posto njih ima više od 3 ili čak 4 profila na istoj mreži.
Na pitanje da li su ikada primili sadržaj seksualne prirode od osobe koji poznaju, čak 24 posto je reklo DA, a 27,5 posto njih primilo je takav sadržaj od nepoznate osobe.
Postoje slučajevi kada su djeca od 12 godina razmjenjivala lične fotografije sekusalne prirode. Ono što je istraživanje pokazalo, da muškarci više šalju fotografije, odnosno 6 posto ispitanika poslalo je seksualni sadržaj poznatoj osobi, a 2 posto nepoznatoj.
Čak 29,8 procenata nije prijavilo nasilje zbog pretnji, a među ostalim razlozima za neprijavlivanje su i to što se boje burne reakcije ili što ih niko ne bi ozbiljno shvatio. Alarmantno je i to da 8,1 posto ne zna da li je to protiv zakona, a čak 13,5 posto ispitanika ne zna na koji način da sve prijavi. Oko 12,9 posto njih je mislilo da to nasilje nije toliko ozbiljno, a zabrinjavajuće je da čak 24,1 posto misli da to ne bi pomoglo.
Istraživanje su sproveli Igor Jurić i njegov Centar za nestalu i zlostavljanu djecu (CNZD) u saradnji sa Filozofskim fakultetom u Novom Sadu, odnosno sa odsjekom za psihologiju i studijskim programom za Socijalni rad.
I.H.